Rusia mposhtë Korenë

Rusia mposhtë Korenë

Basketbollistët e Polonisë mposhtën Kinën 79:76 në një përfundim të pabesueshëm.

Një ndeshje shumë interesante në Grupin A u luajt nga nikoqirët e kampionatit, Kina dhe kundërshtari i saj Polonia, polakët arritën fitore pas një vazhdimi  shumë të tensionuar pasi në kohën e rregullt nuk pati fitues. Polonia festoi në mënyrë të merituar me rezultat 79:76.

Më efikasi ishte Mateusz Ponitka me 25 pikë, ndërsa AJ Slaughter shënoi 3 më pak. Nga ana tjetër, Yi Jianlian shënoi 24 pikë.

Në ndeshjen tjetër, Rusia mposhti Korenë e Jugut 87:73.