10 këshilla të thjeshta për ta bërë shtëpinë tuaj të pastër si një hotel me 5 yje

3 min read

Mbajtja e një shtëpie pastër mund të jetë sfiduese, por pak gjëra mund të krahasohen me ndjenjën e të pasurit një vend të rregullt dhe pa mikrobe. Por ka gjithmonë disa qoshe dhe të çara që nuk u kushtojmë vëmendjen që meritojnë.

1. Pas dhe nën frigorifer

Mbajtja e një frigoriferi të pastër nuk ka të bëjë vetëm me pastrimin e pjesës së brendshme. Kushtojini vëmendje ajrosjes së pasme dhe mbështjelljeve. Të dy elementët janë gjithashtu thelbësorë që pajisja të funksionojë mirë.

Përdorni një leckë për të pastruar të gjithë pluhurin e ngecur në ventilim, i cili është pjesa që ftoh pajisjen. Për mbështjelljet mund të përdorni edhe një leckë ose furçë dhëmbësh. Bëni të dyja një ose dy herë në vit për të zgjatur jetën e frigoriferit tuaj.

2. Sfungjeri i banjës

Pavarësisht se nga çfarë materiali është bërë sfungjeri juaj (mund të jetë natyral ose sintetik), kreshtat shpesh grumbullojnë lëkurë të vdekur, llum sapuni dhe pluhur. Për ta pastruar, futeni në zbardhues për 5 minuta dhe më pas shpëlajeni tërësisht.

3. Shporta e rrobave

Pjesa e brendshme e shportave të rrobave mbledh grimcat e çliruara nga djersa ose papastërtitë nga rrobat. Nëse keni një pengesë plastike, pastrojeni çdo javë me peceta dezinfektuese ose ujë të ngrohtë dhe sodë buke. Mund ta vendosni direkt në makinë larëse nëse është prej pëlhure.

4. Perde dushi

Perdet e dushit njollosen me mbetje sapuni dhe shampo dhe mund të mykohen sepse ndodhen në një mjedis të lagësht. Ato janë të lehta për t’u pastruar pasi gjithçka që duhet të bëni është t’i vendosni në lavatriçe.

5. Furçë tualeti

Ne përdorim furçën e pastrimit për të hequr papastërtitë nga tualeti, gjë që e bën edhe tualetin më të pastër. Por ç’të themi për dorezën e tij dhe enën që e mban? Të gjitha këto pjesë mund të mbushen me baktere , kështu që pastrimi i tyre herë pas here me peceta dezinfektuese është gjithashtu thelbësor.

6. Qilim

Fshirja ose pastrimi i dyshemesë me fshesë me korrent vetëm në pjesën e sipërme dhe anët e tapeteve dhe qilimave është një zakon i keq. Ngrini ato për të hequr të gjithë pluhurin që mblidhet atje. Do të vini re se si dhoma ndihet më e freskët.

7. Muret

Muret nuk kanë nevojë të kenë njolla mbi to që ju t’i pastroni ato. Ashtu siç fshini dyshemenë dhe pastroni mobiljet ose dritaret me një leckë të lagur, gjithashtu mund të fshini muret dhe të hiqni pluhurin e tepërt ose gjurmët e gishtërinjve. Mos harroni skajet e poshtme!

8. Qirinj

Qirinjtë grumbullojnë pluhur që fluturon nëpër ajër dhe ngjitet në sipërfaqen e tyre. Ato janë shumë të lehta për t’u pastruar . Keni nevojë për një çorape najloni të njomur në ujë të ngrohtë me sapun.

9. Çantë shpine dhe çantë dore

Çanta e shpinës me të cilën dilni çdo ditë është e ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të baktereve dhe viruseve: ju e lini në dysheme dhe më pas mund ta kapni me duar të pista. Filloni duke e varur në vend që ta lini vetëm në dysheme. Por në çdo rast, është gjithmonë një ide e mirë të përdorni peceta dezinfektuese, një furçë pluhuri dhe pak ujë me sapun për ta pastruar mirë herë pas here.

10. Furçë flokësh

Furçat e flokëve grumbullojnë jo vetëm qime , por edhe pjesë të skalpit dhe pluhurit, prandaj është thelbësore t’i njomni ato gjatë natës çdo dy javë në ujë të ngrohtë dhe sodë buke./21Media