Në një metro në Rusi ka ndodhur një shpërthim 

Në një metro në Rusi ka ndodhur një shpërthim 

Të paktën 10 persona janë vrarë dhe 50 të tjerë janë lënduar nga një eksplodim poshtë statcionit në nëntokë, në Petersburg, raportojnë mediat ruse.Bodies lie strewn across the platform and the doors are blown open after the two blasts on the Russian metro network

Rreth 17 ambulanca kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe numri i tyre është duke u rritur, doktorët janë duke punuar me të lënduarit, dhe momentalisht nuk dihet se sa janë në rrezik për jetën.An injured person is helped by emergency services outside Sennaya Ploschad metro station, following explosions in two train carriages at metro stations in St Petersburg,

Agjencitë raportojnë se shpërthimet filluan në Sennaya Ploschad afër Institutit të Teknologjisë në qendër të qytetit, transmeton rtv21.tv.

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se shkaqet e këtij sulmi ende nuk janë të ditura, mirëpo hetimi do të zbulojë gjithçka.

Presidenti i cili është në qytet, tha se të gjithë shkaktarët, përfshirë edhe terrorizmin, janë duke u hetuar./21Media