Veshja e saj u cilësua provokative

Veshja e saj u cilësua provokative

Një grua u urdhërua të ‘mbulohej’ ose të largohej nga aeroplani “Thomas Cook”, pasi që sipas tyre ishte shumë provokative.

Emily O’Connor, 21 vjeçare po udhëtonte nga Birmingham në Tenerife kur u përball me stafin, pavarësisht se kaloi kontrollin e pasaportave pa asnjë problem, transmeton rtv21.tv.

Ajo tregoi se ata i kishin thënë se do ta largonin nga fluturimi nëse nuk do të “mbulohej”, pasi veshja e saj ishte e “papërshtatshme”.

“Ata shkatërruan plotësisht festën time. Isha dridhur fizikisht, unë isha kaq e zënë ngushtë. Unë ndjeva se ajo sjellje ishte seksiste. Ata pyetën se cila valixhe ishte e imja për të më larguar nga fluturimi”, shtoi Emily.

Ajo tha se ajo u përball me abuzime verbale nga një burrë në bord, duke e përshkruar situatën si ‘përvoja më e keqe e jetës së saj’.

Emily vazhdoi: ‘E pyeta aeroplanin (pasi gjithsesi po dëgjonin gjithsesi) nëse po ofendoja dikë? Menaxher pastaj shkoi për të marrë çantën time për të më hequr nga fluturimi. Një burrë pastaj bërtiti: “Hesht ti grua patetike. Vendos një xhaketë”- stafi nuk i tha asgjë atij. Më kanë dhënë një xhaketë nga kushëriri im ulur në frontin e avionit dhe ata nuk u larguan derisa unë fizikisht e vendosa atë”, u shpreh ajo.

Emily, i cili udhëtoi më 2 mars në pushime me pesë kushërinj, por u ul ndaras, krijoi një sondazh për të pyetur nëse kishte ndonjë gjë fyese në veshje të saj. 82 përqind e njerëzve votuan jo. Ajo tha se mori vendimin për të dalë publikisht për të reaguar kundër kësaj kompanie./21Media