30 të tjerë u plagosën

30 të tjerë u plagosën

Një shpërthim në afërsi të një mitingu zgjedhor, ku i pranishëm ishte Presidenti Afganistan Ashraf Ghani vrau 24 njerëz dhe plagosi 31 të tjerë, tha një zyrtar shëndetësor, por Ghani ishte i padëmtuar sipas një ndihmësi.

Ghani është dashur të drejtonte mitingun në Charikar, kryeqytetin e provincës Parëan, në veri të Kabul, kur ndodhi sulmi i dyshuar militant.

“Gratë dhe fëmijët janë midis tyre dhe shumica e viktimave duket se janë civilët. Ambulancat akoma funksionojnë dhe numri i viktimave mund të rritet,”, tha Abdul Qasim Sangin, shefi i spitalit provincial.

Një zyrtar i qeverisë lokale tha se sulmi u krye nga një sulmues vetëvrasës, përcjell rtv21.tv.

“Presidenti është i padëmtuar,” i tha ndihmësi Ghani Reuters.

Nuk kishte asnjë pretendim përgjegjësie nga asnjë grup militant pas shpërthimit.

Në një incident të veçantë, një shpërthim u vranë të paktën tre persona në qendër të Kabulit, thanë zyrtarët e policisë. Ambulancat dhe forcat afgane nxituan në vendin e shpërthimit.

Komandantët talibanë janë zotuar të intensifikojnë sulmet me forcat afgane dhe të huajt për të larguar njerëzit nga votimi në zgjedhjet presidenciale të 28 shtatorit, kur Ghani do të kandidojë për një mandat të dytë pesë-vjeçar.

Siguria në mitingje në të gjithë vendin ka qenë e ashpër pas kërcënimeve nga talebanët për të sulmuar takimet dhe vendvotimet.

Bisedimet e paqes midis Shteteve të Bashkuara dhe Talibanëve u shembën javën e kaluar. Të dy palët kishin kërkuar të arrinin një marrëveshje për tërheqjen e mijëra trupave amerikane nga Afganistani në këmbim të garancive të sigurisë nga kryengritësit.

Bisedimet, të cilat nuk përfshinin qeverinë afgane, kishin si synim fillimin e negociatave më të gjera për paqen për të përfunduar më shumë se 40 vjet luftë në Afganistan./21Media