Transferimet e dekadës së fundit

Transferimet e dekadës së fundit

Afati kalimtar i janarit tani është e hapur dhe ka mjaft futbollistë të klasit botëror që mbesin pa kontratë pas gjashtë muajve.

Kjo do të thotë se ata janë të lirë që tani të negociojnë marrëveshje me klube të tjera dhe të largohen falas në fund të këtij edicioni.

Më poshtë janë 5 transferimet më të mira falas nga mesi i vitit 2010 deri tani.

5) Zlatan Ibrahimovic te Manchester United (2016)

Pas një karriere me klube si Juventus, Inter, Barcelona, ​​AC Milan dhe Paris Saint-Germain – Zlatan u transferua në Manchester në vitin 2016.

Ai shënoi 28 gola në të gjitha garat dhe ndihmoi United të fitojë Kupën e Ligës dhe Ligën e Evropës- pavarësisht se nuk luajti në muajin e fundit pas një problemi në gju.

4) Dani Alves te Juventus (2016)

Barcelona në të vërtetë e la Alvesin të largohet falas, kur kishte edhe një vit në kontratën e tij – dhe ai vendim edhe sot duket i tmerrshëm.

Në moshën 33 vjeç, ai ishte akoma mbrojtësi i djathtë më i mirë në botë dhe vazhdoi të dominojë edhe për një sezon në Serie A.

3) James Milner te Liverpool (2015)

Kalimi i Milner nga Manchester City te Liverpooli sigurisht nuk ishte nga ato transferime që më të vërtet i emocionon tifozët, por doli të jetë i madh.

Kontributi i tij gjatë pesë viteve të fundit ka qenë shumë i madh, duke e ndihmuar klubin të ngjitet në nivele të larta.

2) Paul Pogba te Juventus (2012)

Kur Pogba në vitin 2012 u largua nga Manchester United njihej pak. Ai kaloi Juventus, ku u kthye në yll.

Ai fitoi katër tituj kampioni në katër vit dhe u shpall “Golden Boy” në vitin 2013. United pagoi 100 milionë euro për ta kthyer.

1) Robert Lewandowski te Bayern Munich (2013)

Ky vendim me të vërtetë i lëndoi tifozët e Borussia Dortmund. Jo vetëm që Lewandowski u largua nga klubi, por ai u bashkua me rivalët e tyre më të mëdhenj – dhe atë falas.

Lewandowksi ka shënuar 221 gola në 267 ndeshje për Bayernin, ndërsa fitoi pesë tituj, dy Kupa dhe tre Superkupa të Gjermanisë.