Nëse jeni nën peshë dhe keni nevojë për të fituar disa kilogram, ka mënyra të thjeshta dhe të shëndetshme për ta bërë këtë

Nëse jeni nën peshë dhe keni nevojë për të fituar disa kilogram, ka mënyra të thjeshta dhe të shëndetshme për ta bërë këtë

Ja çfarë këshillojnë nutritistat.

Ka disa arsye pse një grua mund të ketë nevojë për të fituar peshë të tilla: si probleme me gjëndrat tiroide, mosha e vjetër, kanceri ose çrregullimi i ngrënies.

Për gratë në këtë situatë, të hahet më shumë mund të duket e frikshme. Por ka një mënyrë të shëndetshme për ta bërë këtë, transmeton rtv21.tv.

Derisa çdo person është i ndryshëm, duke shtuar se nga 200 deri në 500 kalori më shumë në ditë në dietën tuaj është treguar të rezultojë në një shtim në peshë prej rreth disa kilogram në muaj. Kjo siguron një fitim të shëndetshëm dhe të ngadalshëm në peshë.

Por, ashtu si njerëzit që përpiqen të mbajnë ose humbin peshë, njerëzit që duan ose duhet të shtojnë peshë duhet të qëndrojnë larg nga përqendrimi vetëm në kaloritë, thanë ekspertët.

Fokusohuni në ushqimet e shëndetshme

Diete dhënësi australian dhe blogeri, Lyndi Cohen ,tha se çelësi është të shtoni yndyrna më të shëndetshme në dietën tuaj.

“Donuts dhe çokollata, po ju mund të fitoni peshë në këtë mënyrë … por nuk do të ndiheni mirë”, tha Cohen.

“Një mënyrë më e mirë është të shtoni yndyrna të shëndetshme, gjëra të tilla si avokado, kos dhe djathë, qumështi me yndyrë të plotë ose kos të thjeshtë grek”.

Përqëndrohuni në “ushqime të dendura me kalori, ushqime të dendura ushqyese”, shtoi Cohen.

Kristin Kirkpatrick, një dietist dhe autor, tha se përveç shtimit të më shumë yndyrave, pacientët mund të shtojnë më shumë ushqime.

Ajo punon në shtimin e peshës me disa klientë, disa prej të cilëve kanë kancer. Ajo tha se këta pacientë mund të kenë të vështirë të hanë ushqimet më të ngurta, pasi që përzierja është shpesh një efekt anësor i trajtimit. Nëse kjo është situata juaj, ajo sugjeron të bëni ushqim si bizele të pjekura ose patate të ëmbla me pak kripë dhe gjalpë.

Ju gjithashtu mund të shtoni krem ​​kokosit në oriz të bardhë ose thjerrëzat për të shtuar më shumë lëndë ushqyese. Shtimi i një lugë çaji ose dy vaj ulliri kur të jetë e mundur mund të shtoni edhe disa qindra kalori në vaktin tuaj. Për ëmbëlsirë, provoni pak gjalpë ose çokollata për kalori shtesë, ajo sugjeroi.

Hani më shpesh

Ju nuk duhet të uleni me një pjatë të madhe ushqimi për të fituar peshë. Në fakt, njerëzit me oreks më të vogël ose që hanë më shpesh kanë stomak më të vogël, kështu që të hahet një vakt i madh në të njëjtën kohë mund të jetë shumë i parehatshëm.

Në vend të kësaj, Cohen rekomandon që të ketë ushqime të vogla dhe të shpeshta. Ju mund të konsideroni gjithashtu të vendosni alarme në telefonin tuaj për t’ju kujtuar.

“Shpesh dikush që është nën peshë harron për të ngrënë, dhe oreksi i tyre nuk mban mend për të ngrënë. Pra, krijimi i një rutini është vërtet me të vërtetë i rëndësishëm “, tha Cohen.

Mendoni se çfarë do të thotë shtimi në peshë për ju

“Unë gjithmonë u tregoj klientëve të mi të mendojnë për qëllimin e kthimit në rrobat e veshura kur ata kishin peshë më të shëndetshme”, tha Kirkpatrick./21Media