Nëse pini shumë kafe dhimbja do shtohet

Nëse pini shumë kafe dhimbja do shtohet

Dhimbja e kokës shpesh herë bëhet e padurueshme, duke bërë që as barërat të mos kenë efektin e tyre.

Shumë njerëz besojnë se kafeja ndalon këto dhimbje, kështu duke bërë të konsumojnë atë sa herë që kanë dhimbje të forta të kokës, përcjell rtv21.tv

Por, sipas mjekëve kafeja mund të përkeqësojë gjithçka. Kjo varet nga intensiteti i kafeinës që konsumon një person.

Si fillim duhet të dini që dhimbja e kokës shkaktohet nga presioni i lartë që shkakton qarkullimi i gjakut në tru. Kafeina e detyron presionin të bjerë duke ulur kontraktimin e muskujve dhe qetësuar zonën ku krijohet dhimbja.

Nëse pini shumë kafe dhimbja do shtohet pasi të njëjtët muskuj mund të nxiten për të punuar më shumë seç duhet./21Media

Related image