Një avion i ri me vlerë 72 milionë dollarë është bërë aeroplani më i madh privat në botë

Një avion i ri me vlerë 72 milionë dollarë është bërë aeroplani më i madh privat në botë

Avioni mund të mbajë 19 pasagjerë në një luks total. Paraqitja e tij do të bëhet në Las Vegas të dielën.

The cockpit of a mock-up Bombardier Global 7000 business jet is seen during the National Business Aviation Association conference and expo at the Henderson Executive Airport in Henderson, Nevada, U.S., October 8, 2017.  REUTERS/David Becker

Avioni ka 4 dhoma, secila dhomë ka televizione të mëdha, dritare të mëdha si dhe lidhje me internet.

An interior view of a mock-up Bombardier Global 7000 business jet, pictured, is meant to make the traveller feel like they're at home

Tetë aeroplanë të tillë janë në përpunim për prodhim në fund të vitit 2018 sipas Bombardier, që gjithashtu deklaruan se deri në vitin 2021 të gjithë avionët janë të shitur, shkruan rtv21.tv.

The dining area of the Bombardier Global 7000 business jet, pictured, is just one of four living areas offered in this ultra luxurious flight experience

Kompania Bombardier beson se ky “produkt” i tyre do ta bëjë ndërrimin, pasi kompania ishte afër falimentimit në vitin 2015, dhe sipas tyre analizat parashikojnë se përfitimet e tyre do të shtohen për 300 milionë dollarë.

Each room of the Bombardier Global 7000 comes with a big screen TV, pictured, and complete internet connectivity

Avioni është testuar në fluturim vitin e kaluar, dhe nga atëherë ka bërë më shumë se 900 orë testim./21Media

The dining area of the Bombardier Global 7000 business jet, pictured, is just one of four living areas offered in this ultra luxurious flight experience where passengers can feel like they're at home or in the officeBombardier's new Global 7000 business jet, pictured, is for the luxury traveller wanting to fly from the comfort of their home or office space