Punëtori i bie një pjesë e ndriçimit

Punëtori i bie një pjesë e ndriçimit

Fuldi Schwartz, një shofer 66-vjeçar i kamionit, fillimisht është plagosur nga një rondele në rënie kur shkarkonte pajisjet në një park makinash ngjitur me sallën e ekspozitave. Rënia e pajisjes i ka shkaktuar plagë serioze në kokë, brinjë të thyer, një mushkëri të shpuar dhe një lëndim kurrizor, thotë familja e Schwartz, përcjell rtv21.tv

Schwartz ka marrë mori kirurgji emergjente të trurit në spitalin Ichilov të Tel Aviv, ku gjendja e tij u përkeqësua më vonë. Mjekët e kanë shpallur vdekjen e tij në orët e hershme të së mërkurës 15 maj.

“Ne nuk fajësojmë askënd në këtë pikë, por si është e mundur që në një ngjarje aq të madhe sa Eurovizioni, me kaq shumë para të investuara, aq mbikëqyrje dhe siguri, diçka kaq e tmerrshme mund të ndodhë akoma?”, ka thënë djali i Schwartzit, Erez për mediat izraelite.

Policia dhe zyrtarët e Departamentit të Shëndetit të Sigurisë dhe të Punës në Ministrinë e Mirëqenies kanë nisur një hetim zyrtar mbi incidentin. Të gjeturat fillestare tregojnë se pajisja e ndriçimit nuk është trajtuar sipas rregullave të sigurisë.

Organizatorët e Eurovizionit thonë se janë “shumë të pikëlluar nga vdekja”, duke deklaruar se “prioritet ynë është gjithmonë për sigurinë e të gjithë atyre që janë të përfshirë në konkursin e këngës në Eurovizion dhe në përputhje me protokollin po bashkëpunojmë me autoritetet”.

Stafi i prodhimit dhe punëtorët në prapaskenë janë shpesh në rrezik nga dëmtimi i rëndë i vendit të punës. Udhëheqësi i plumbit për festivalin Coachella ra në vdekjen e tij ndërsa punonte në një fazë të festivalit këtë vit.

Finalja e Konkursit të Këngës në Eurovizion zhvillohet nesër me 18 maj, Shqipëria është kualifikuar me këngën “Ktheju tokës” nga Jonida Maliqi./21Media