Finalja live e Eurovizionit të këtij viti është vetëm disa orë larg dhe do të ndiqet nga miliona njerëz në mbarë botën.
Megjithatë, pas këngëve qesharake dhe kostumeve qesharake, ka një anë të errët të kompeticionit me famë botërore – ndoshta jo befasuese duke pasur parasysh tensionet politike që fshihen shpesh pas ngjarjes.

Në vitet e fundit, konkursi është përfshirë në grindje mbi këngët politike kundër protestës, akuzat për marrjen e drogës dhe akuzat për mashtrim. Ja një vështrim në disa nga skandalet që kanë goditur Eurovizionin vitet e fundit., përcjell portali rtv21.tv

Tensionet politike

Në vitin 2019, Ukraina u tërhoq nga Eurovizioni pasi procesi i përzgjedhjes së saj u përfshi në një grindje politike për performancën në Rusi .
Këngëtarja e popit Maruv kishte fituar votën e publikut, por vendosi të tërhiqej nga konkursi, duke thënë se ajo refuzoi të ishte një ‘vegël politike’.
Mirror raportoi se këngëtarja, 31 vjeçe, tha se asaj i ishte kërkuar të nënshkruante një kontratë duke thënë se nuk do të performonte koncerte në Rusi në fillim të konkursit.
Maruv, emri i vërtetë Anna Korsun, tha se ishte e gatshme ta pranonte këtë kusht, por pretendoi se klauzola të tjera do ta kishin bërë atë një ‘mjet’ për propagandë.
Ajo tha në një deklaratë: “Unë jam një muzikante, e jo një mjet i skenës politike”.
Pasi Maruv u tërhoq nga konkursi, garës së dytë dhe të tretë iu kërkua të ndërhynin – por të dy refuzuan.

Thyerja e rregullave

Bjellorusia u ndalua nga Eurovizioni vitin e kaluar për shkak të zgjedhjes së saj për të paraqitur këngë politike kundër protestës.
Vendi ka shtypur protestat antiqeveritare, të cilat janë zhvilluar kundër presidentit Aleksandër Lukashenko.
Daily Star raporton se në vitin 2021, Bjellorusia u përpoq të dërgonte vazhdimisht këngë “anti-disidencë”, të zgjedhura nga transmetuesi publik bjellorus BTRC.
E quajtur “Unë do t’ju mësoj”, kënga përfshinte vargjet “Unë do t’ju mësoj të ecni mbi një varg / Do të jeni të lumtur për gjithçka … Unë do t’ju mësoj të mbani vijën”, e cila u mendua se kishte përfshirë “nëntone politike”
Një këngë e dytë u tha gjithashtu se ishte tepër politike dhe Bjellorusia më vonë u hoq nga konkursi pasi refuzoi të rishkruante këngën ose të gjente një hyrje tjetër.

Skandal mashtrimi

Vitin e kaluar, u shfaqën shqetësime se paratë e taksapaguesve u përdorën për të manipuluar shanset e basteve në favor të Je Me Casse, të kënduar nga Destiny Chukunyere i Maltës.
Mirror raportoi në vitin 2021 se ministri Carmelo Abela urdhëroi një auditim të shpenzimeve pasi bordi i transmetuesit të Maltës PBS, i cili është përgjegjës për hyrjen, ngriti frikën e “keqmenaxhimit financiar”.
Dy burime thanë se Malta shpërndau 650,000 euro (550,000 £) midis Autoritetit të Turizmit të Maltës dhe PBS.
Burimet thanë se një burim i brendshëm i PBS pranoi se një pjesë e buxhetit ishte shpenzuar për financimin e shtetasve të huaj që të votonin Destiny, raportoi Times of Malta.
Një ekspert i basteve të Eurovizionit tha në atë kohë: “Pretendohet se Malta po fuste para në Betfair për të mbajtur Destiny si të preferuar.Ata e dinë se kjo krijon PR pozitive dhe siguron që shikuesit t’i kushtojnë më shumë vëmendje.”
Malta përfundoi në vendin e 7-të me 255 pikë.

Akuzat për drogë

Grupi i rrokut Måneskin u kurorëzua kampion gjatë Eurovizionit të vitit të kaluar, duke arritur fitore ndaj Barbara Pravi të Francës dhe Gjon’s Tears të Zvicrës falë votave të publikut.

Momenti i tyre triumfues u la disi në hije, megjithatë, kur Damiano u akuzua nga shikuesit gabimisht për marrjen e drogave të paligjshme gjatë finales live, të cilët e panë atë duke ulur kokën pas një kovë me pije.

Bendi reagoi shpejt në llogarinë e tyre zyrtare në Instagram për të mohuar se Damiano kishte konsumuar drogë, duke shkruar: “Ne jemi vërtet KUNDËR drogës dhe nuk kemi përdorur kurrë kokainë. Jemi gati të [testohemi], sepse nuk kemi asgjë për të fshehur.”

Në përputhje me fjalën e tyre, Damiano më vonë kaloi testin e tij të drogës, me organizatorët e Eurovizionit që thanë në një deklaratë: “Asnjë përdorim droge nuk u bë në dhomën e gjelbër dhe ne e konsiderojmë çështjen të mbyllur. Ne jemi të alarmuar se spekulimet e pasakta që çojnë në lajme të rreme kanë lënë në hije frymën dhe rezultatin e ngjarjes dhe kanë prekur padrejtësisht grupin.”