Vetura ka platformën e re mekanike EMP2

Loading...

Vetura ka platformën e re mekanike EMP2

Pas prezantimit të versionit limuzinë, Peugeot ka sjellë për adhuruesit e tij variantin karavan të modelit të ri 508.

Versioni sedan, e cila kishte premierën në panairin e veturave në Gjenevë , në mars 2018, ka freskuar segmentin D evropian dhe rast i ngjashëm është edhe me modelin 508 SW.

Peugeot 508 karavan nuk ka humbur imazhin sportiv, derisa dritat stop përbëhen nga tërësia unike vizuale duke iu falënderuar elementit dekorues, i cili i lidh ata.

Vetura ka platformën e re mekanike EMP2, të cilin e ndan me modelet Peugeot 5008 dhe DS7 Crossback.

Bagazhi është 530 litra ose për 30 litra më pak se sa pararendësi, me çka është rritur hapësira në kabinën e udhëtarëve.

Blerësit do të mund të zgjedhin ndërmjet pesë varianteve të motorit – dy 1.6 litra PureTech benzinë dhe tre BlueHDi dizel 1.5 dhe 2.0 l.  Motori benzinë siguron 180 kuaj fuqi dhe 225 kuaj fuqi, dhe të dyja variantet posedojnë ndërrues automatik prej tetë shpejtësive.

Versioni 508 karavan do të prodhohet në fabrikën e grupit PSA në Milano, derisa para publikut do të prezantohet në panairin e veturave në Paris, në muajin tetor.