Vdiq në moshën 79-vjeçare

Vdiq në moshën 79-vjeçare

Peter Fonda, ylli i “Easy Rider”, ka vdekur në moshën 79-vjeçare. Ai ka qenë ylli, bashkë-skenaristi dhe producenti i filmit “Easy Rider” (1969).

Në një njoftim, familjarët e tij kanë bërë të ditur se ai ka vuajtur nga kanceri i mushkërive dhe ka vdekur paqësisht në shtëpinë e tij në Los Angelos, transmeton rtv21.tv

Peter Fonda ka qenë veteran i Hollywood-it. Fonda e ka trashëguar talentin e familjes, motra e tij, Jane Fonda, është aktore e njohur amerikane, njejtë sikurse i ati i tyre, Henry Fonda, që kishte qenë aktor me renome botërore. Talentin e tyre e kanë trashëguar edhe te pasardhësit, vajza e tij, Bridget Fonda, është po ashtu emër i njohur i kinematografisë ndërkombëtare.

Fonda kishte luajtur rolin e çiklistit në filmin “Easy Rider”, – rol të cilin ai do ta kishte pranuar disa herë përgjatë karrierës së tij./21Media