Ministri izraelit ka thënë se al Asad ka dhënë drejtpërdrejtë urdhrin për sulmin kimik të dyshuar

Ministri izraelit ka thënë se al Asad ka dhënë drejtpërdrejtë urdhrin për sulmin kimik të dyshuar

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Avigdor Lieberman u shpreh sot se është 100 përqind i sigurt se presidenti sirian, Bashar al Assad ka dhënë drejtpërdrejtë urdhrin për sulmin kimik të dyshuar, që ka shkaktuar të paktën 86 të vdekur.

“Sulmi u zhvilluar me urdhër të drejtpërdrejtë dhe të paramenduar të presidentit sirian Bashar al Asad, me avionë sirianë. Këtë e them 100 për qind i sigurit”, deklaroi Lieberman për të përditshmen izraelite “Yediot Aharonot”.

Por ai nuk ka saktësuar se mbi çfarë provash bazonte sigurinë e tij.

Ministri kritikoi gjithashtu mosreagimin e komunitetit ndërkombëtar, duke vlerësuar se reagimi është “zero” dhe theksoi se nuk e dinte nëse Rusia, aleate e regjimit të Asadit, ishte e implikuar në sulmin kimik.