Atlecio Madrid mposht Marseillen në finale për tu shpallur fitues i Europa Ligës

Atlecio Madrid mposht Marseillen në finale për tu shpallur fitues i Europa Ligës

Në finalen e Europa Ligës u zhvillua një pjesë e parë e balancuar kryesisht në mesfushë dhe me disa gabime nga të dyja anët.

Ishin të përzgjedhurit e Diego Simeones ata të cilët përfituan nga një aksion jo premtues dhe Griezmann arriti të shënojë për 1 me 0. Marseille e mori edhe një goditje tjetër pasi që kapiteni Payet e lëshoi fushën për shkak të problemeve muskulore.

Marseille u mundua më pas të barazonte rezultatin, por përpjektet e tyre ishin të pa mjaftueshme për të bërë një gjë të tillë dhe pjesa e parë u mbyll me avantazh minimal të spanjollëve.

Pjesën e dytë më mirë e filluan spanjollët të cilët realizuan qysh në minutën e 49 dhe sërish ishte Griezmann i cili shënoi pas një aksioni mirë të ndërtuar nga lojtarët e Atletico Madridi-t.

Më pas Marseille u lëshua e tëra në sulm, sulmoi me të gjitha forcat po asesi edhe pas disa raste mirë të krijuara nuk arrinte të shënonte së paku golin e nderit në finale, ndërsa spanjollët ishin prapë ata të cilët shënuan për rezultatin përfundimtar 3 me 0, ishte Gabi ai i cili shënoi golin e tretë për mysafirët.

Kështu Atletico Madridi arriti të fitojë Europa League pasi në gjysmëfinale arriti ta eliminoi Arsenalin ndërsa në finale mposhti francezët edhe pa praninë e trajnerit Simeone i cili ishte i dënuar nga UEFA.