Gjashtëmbëdhjetë vetë, duke përfshirë 12 civilë, u vranë në një sulm rebele në Beni në lindjen e ngushtë të Kongos, dëshmitarët i thanë AFP

Gjashtëmbëdhjetë vetë, duke përfshirë 12 civilë, u vranë në një sulm rebele në Beni në lindjen e ngushtë të Kongos, dëshmitarët i thanë AFP

Një mjek në spitalin lokal njoftoi se kishte parë 16 kufoma, duke përfshirë 12 civilë dhe katër ushtarë ose rebelë. Tetë vetë u plagosën, prej të cilëve pesë civilë, në sulmin vonë të shtunën.

Rajoni i Beni është nën rrethim nga Forcat Mbrojtëse të Aleancës (FSHZH), një grup rebelësh islamik që fajësohet për qindra vdekje civile gjatë katër viteve të fundit.

Punëtorët humanitarë të huaj janë vendosur në Beni, në krahinën veriore të Kivu pranë kufirit me Ugandën, që në fillim të gushtit për t’u marrë me shpërthimin e ri të Ebola në rajon.

“Sulmi i befasishëm ndodhi në rrugët e qytetit të Beni”, tha mjeku për AFP. Katër të vdekurit u vranë gjatë udhëtimit në një taksi.

Sipas disa llogarive të dëshmitarëve, sulmi nisi rreth orës 1630-1700 GMT.

Armë të zjarrit të kalibrit të rëndë dhe të lehtë u dëgjuan për disa orë deri në orën lokale të mesnatës. Nuk dihej nëse ushtria kundërshtohej.

Rebelët targetuan zonat afër qendrës së vendbanimit tregtar të disa qindra mijë banorëve.

FSHZH është një milicia e krijuar fillimisht nga rebelët myslimanë për të kundërshtuar presidentin e Ugandës Yoweri Museveni, por gjithashtu vepron në DRC.

Grupi ka qenë në lindje të vendit që nga viti 1995 dhe është akuzuar nga autoritetet e OKB-së dhe kongolezëve për kryerjen e një serie masakrash civile që nga viti 2014.

Megjithatë, në vitin 2015 Grupi i Studimit të Universitetit të Nju Jorkut në Kongo tha se nuk ishte vetëm FSHZH prapa vrasjeve dhe se elementët e tjerë të armatosur, duke përfshirë edhe pjesëtarët e ushtrisë kongoleze, duhet të fajësoheshin gjithashtu.

North Kivu, një nga zonat më të populluara të DRC, është shtëpia e një numri grupesh të armatosura që vrasin ose rrëmbyen civilët.