Disa mënyra të lira për të bërë maskën tuaj të fytyrës në shtëpi

2 min read

Ne të gjithë mund të bëjmë maskat tona për fytyrë me përbërës natyralë në vend që t’i blejmë ato.

Kështu që këtu janë disa receta që mund të konkurrojnë me produktet e fytyrës të blera në dyqan.

Maskë qetësuese me shafran të Indisë me xhenxhefil

Përbërësit:

1/2 lugë xhenxhefil pluhur
1/2 lugë shafran i Indisë
1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar organike
Një spërkatje me lëng limoni të freskët
1 lugë gjelle qumësht vegan

Metoda:

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një tas të vogël për të bërë një lëng të trashë. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 20 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe më pas aplikoni krem ​​hidratues.

Maskë me kastravec për të luftuar ënjtjet

Përbërësit:

1/3 kastravec
2 kërcell aloe vera
1 lugë vaj ulliri

Metoda:

Kastravecin e bëni në rende, shtoni aloe vera të copëtuar dhe shtoni vaj ulliri. Përhapeni atë në mënyrë të barabartë me një furçë në fytyrën tuaj. Lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe më pas hiqeni me ujë të ngrohtë. Pjesën tjetër e vendosim në një enë të vogël dhe e vendosim në frigorifer.

Maska me banane

Përbërësit:

1/2 banane e grirë
1 lugë mjaltë
1 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë kos grek

Metoda:

Përziejini të gjithë përbërësit derisa të përzihet mirë, aplikojeni në lëkurë dhe lëreni për 15 minuta. Shpëlajeni mirë fytyrën me ujë të ngrohtë.

Maskë domate

Përbërësit:

2 lugë gjelle pure domate
3 lugë sheqer
Një spërkatje me lëng limoni

Metoda:

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku, aplikojeni në lëkurë dhe masazhojeni butësisht me lëvizje rrethore për rreth 5 minuta. Shpëlajeni mirë me ujë të ngrohtë dhe hidratoni./21Media