Yjet shqiptar morën vëmendje por jo edhe çmime

Yjet shqiptar morën vëmendje por jo edhe çmime

Mbrëmë është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve American Music Awards.  Kjo ceremoni ishte hapur me performancën e këngëtarës Taylor Swift.

Në mesin e shumë artistëve ishin edhe këngëtaret shqiptare me famë botërore, Rita Ora, Dua Lipa dhe Bebe Rexha.

Këngëtarja Dua Lipa ishte e nominuar në një kategori, atë për çmimin si ”Artistja e re më e mirë e vitit” ndërsa Bebe në dy kategori: “Kënga më e mirë e zhanrit Country” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” për këngën “Meant to be”, në bashkëpunim me Florida Georgina Line, ndërsa Rita Ora nuk ishte fare e nominuar, shkruan rtv21.tv

Tri këngëtaret tona në këtë ceremoni kishin veshur fustane të gjatë elegant, me të cilët treguan linjat e tyre.

Por, për dallim nga Rita Ora dhe Bebe Rexha të cilat ishin veshur në të zezë, Dua kishte veshur një fustan të bardhë.

Rita Ora 

 

Dua Lipa

Beba Rexha

Yjet shqiptar morën vëmendje për dukjen e tyre, por, jo edhe çmime.

Kjo është lista e atyre që fituan çmime në  American Music Awards

Artisti i vitit (Taylor Swift)

Drake

Imagine Dragons

Post Malone

Ed Sheeran

Taylor Swift

Artisti i ri i vitit (Camila Cabello)

Camila Cabello

Cardi B

Khalid

Dua Lipa

XXXTentacion

Bashkëpunimi i vitit (Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)

Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)”

Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)”

Bruno Mars and Cardi B, “Finesse”

Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be”

Zedd, Maren Morris and Grey, “The Middle”

Video muzikore e preferuar (Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)

Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)”

Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)”

Drake, “God’s Plan”

Turi i vitit (Taylor Swift)

Beyoncé and Jay-Z

Bruno Mars

Ed Sheeran

Taylor Swift

U2

Artisti mashkull i preferuar-Pop/Rok (Post Malone)

Drake

Post Malone

Ed Sheeran

Artistja e preferuar femër-Pop/Rok (Taylor Swift)

Camila Cabello

Cardi B

Taylor Swift

Grupi i preferuar-Pop/Rok (Migos)

Imagine Dragons

Maroon 5

Migos

Albumi i preferuar – Pop/Rok (Taylor Swift, Reputation)

Drake, Scorpion

Ed Sheeran, Divide

Taylor Swift, Reputation

Kënga e preferuar– Pop/Rok (Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)

Camila Cabello “Havana (feat. Young Thug)”

Drake, “God’s Plan”

Ed Sheeran, “Perfect”

Artisti i preferuar mashkull-Shtet (Kane Brown)

Kane Brown

Luke Bryan

Thomas Rhett

Artistja e preferuar femër-Shtet (Carrie Underwood)

Kelsea Ballerini

Maren Morris

Carrie Underwood

Grupi i preferuar-Shtet (Florida Georgia Line)

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Lanco

Albumi i preferuar-Shtet (Kane Brown, Kane Brown)

Kane Brown, Kane Brown

Luke Combs, This One’s for You

Thomas Rhett, Life Changes

Kënga e preferuar-Shtet (Kane Brown, “Heaven”)

Kane Brown, “Heaven”

Dan + Shay, “Tequila”

Bebe Rexha and Florida Georgia Line, “Meant to Be”

Artisti i preferuar- Rep/Hip-Hop (Cardi B)

Cardi B

Drake

Post Malone

Albumi i preferuar – Rep/Hip-Hop (Post Malone, Beerbongs + Bentleys)

Drake, Scorpio

Lil Uzi Ver, Luv Is Rage 2

Post Malone, Beerbongs + Bentleys

Kënga e preferuar– Rep/Hip-Hop (Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)

Cardi B, “Bodak Yellow (Money Moves)”

Drake, “God’s Plan”

Post Malone, “Rock Star (feat. 21 Savage)”

Artisti i preferuar mashkull – R&B (Khalid)

Khalid

Bruno Mars

The Weeknd

Artistja e preferuar femër- R&B (Rihanna)

Ella Mai

Rihanna

Albumi i preferuar – R&B (XXXTENTACION “17”)

Khalid “American Teen”

SZA “CTRL”

XXXTENTACION “17”

Kënga e preferuar -R&B (Bruno Mars & Cardi B “Finesse”)

Khalid “Young Dumb & Broke”

Ella Mai “Boo’d Up”

Bruno Mars & Cardi B “Finesse”

Artisti i preferuar /Alternative Rock (Panic! At The Disco)

Imagine Dragons

Panic! At The Disco

Portugal. The Man

Artisti i preferuar latin (Daddy Yankee )

J Balvin

Daddy Yankee

Ozuna

Artisti i preferuar/ Internacional (Lauren Daigle)

Lauren Daigle

MercyMe

Zach Williams

Artisti i preferuar / Muzika elektronike (EDM) (Marshmello)

The Chainsmokers

Marshmello

Zedd.

Përveç performancave që janë mbajtur, në këtë ceremoni është mbajtur edhe një shfaqje përkujtimore për artisten Aretha Franklin. /21Media