Këto ushqime nuk kanë dobi në shëndetin tuaj

Këto ushqime nuk kanë dobi në shëndetin tuaj

Derisa ato mund të jenë të shpejta, të lehta dhe padyshim të shijshme, ushqimet e pjekura si keksat, kroisantët e ëmbël dhe keket janë shumë të dëmshme për yndyrën në bark, transmeton rtv21.tv

Sheqeri rrit inflamacionin i cili është shkaku kryesor i shumë sëmundjeve autoimune si lupusi dhe artriti reumatoid, si dhe rrit rrezikun për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru.

Largoni ushqimet me sheqer për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, jo ​​vetëm shtimin e peshës. Ushqimi i shpejtë si mishi i pulës së skuqur mund të jetë i shijshëm ndërsa jeni duke e ngrënë, por menjëherë fryn stomakun tuaj.

Ushqimi që është i skuqur thellë nuk përmban minerale dhe vitamina, kështu që një vakt i shëndetshëm është ai i gatuar në shtëpi, i mbushur me proteina dhe perime jeshile.

Ushqimet me vajra të hidrogjenizuar dhe yndyra si patatet e skuqura janë të njohura për rritjen e kolesterolit dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës, dhe gjithashtu kontribuojnë në shtimin e peshës rreth stomakut.

Nëse jeni vërtet serioz në lidhje me zhvendosjen e yndyrës në bark, do t’ju duhet të zvogëloni ndjeshëm konsumimin e bukës së bardhë, miellit, orizit dhe makaronave.

Sheqeri i përpunuar rrit nivelin e insulinës i cili destabilizon yndyrën në trup, si dhe dobëson sistemin imunitar./21Media