Stuhi në Greqi

Stuhi në Greqi

Të paktën gjashtë turistë kanë vdekur dhe 30 të tjerë janë lënduar si pasojë e një stuhie që përfshiu rajonin e Greqisë veriore.

Erërat e forta dhe shiu u rritën në Halkidiki, afër qytetit të Selanikut, të mërkurën vonë, thonë zyrtarët.

Një çift çek vdiq kur karavani i tyre u hodh larg, dy rumunë dhe dy rusë u mbytën gjithashtu, transmeton rtv21.tv.

Në Greqi u shpall një gjendje e jashtëzakonshme dhe u angazhuan më shumë se 100 punonjës të shpëtimit.

Charalambos Steriadis, kreu i mbrojtjes civile në Greqinë veriore e përshkroi atë si një “fenomen të pashembullt”.

Imazhet dhe videoja e postuar në mediat sociale tregojnë se pemët, makinat e përmbysura dhe ndërtesat e dëmtuara.

Ministri i Greqisë për mbrojtjen e qytetarëve, Michalis Chryssohoidis, sot do të vizitojë rajonin./21Media