Ginsburg po qëndron në spital

Loading...

Ginsburg po qëndron në spital

Gjyqtarja e Gjykatës Supreme të SHBA-së,  Ruth Bader Ginsburg ka thyer tre brinjë pasi u rrëzua në zyrën e saj. Gjykatësja 85-vjeçare u pranua në spital të enjten.

Shëndeti i Ginsburg ka qenë një çështje spekulimi intensiv në vitet e fundit. Anëtarja më e vjetër i gjykatës, Ginsburg, ka mbijetuar me periudha të ndryshme të kancerit dhe në vitin 2014.

Aksidenti ka ndodhur të mërkurën në mbrëmje, përcjell rtv21.tv.

Ajo ka shkuar në shtëpi, por pasi përjetoi siklet gjatë natës, ka shkuar në Spitalin Universitar të George Washingtonit herët në mëngjes”, tha gjykata në një deklaratë të enjten.
“Testet treguan se ajo ka thyer tre brinjë në anën e saj të majtë dhe u pranua për vëzhgim dhe trajtim”.

Nuk është hera e parë që Ginsburg ka thyer brinjët e saj. Në qershor 2012, Ginsburg thyen dy brinjë në vjeshtë dhe nuk zbuloi dëmtimin për publikun deri disa muaj më vonë. Gjykata tha në atë kohë që pavarësisht thyerjes, Ginsburg/21Media