Një person që i përshtaten rolet negative

Një person që i përshtaten rolet negative

Aktorja indiane Pratima Kazmi, e njohur si Sumitra Devi apo gjyshja në serialin ‘Uttaran’ është një aktore televizive indiane e cila ka punuar në shumë filma të Bollywood-it dhe seri televizive Hindi.

Edhe pse tani punon në filma dhe drama, ajo filloi karrierën e saj në vitin 1997 me një film anglez të titulluar “Sixth Happiness”, i prodhuar nga një regjizor indian Waris Hussein, në të cilin ajo luan rolin e një “brothel madam”, shkruan rtv21.tv.

Përkundër luajtjes së disa roleve pozitive të karakterit të fortë, 69 vjeçarja është i njohur më së shumti për të luajtur rolet negative. Ajo është e njohur për shpërndarjen e saj të fortë të dialogut dhe zërin e hidhur. Edhe tek seriali indian “Uttaran” që transmetohet  për publikun tonë ka rolin negativ.

Aktorja indiane u nominua për herë të parë nga Star Screen Awards për “Performancën më të mirë në një rol negativ” në vitin 2004 për filmin e saj Waisa Bhi Hota Hai Pjesa II.

Ndërsa sa i përket jetës pivate ajo është e martuar dhe ka një djalë./21Media