Konjufca u zgjodh pasi nuk pat marrëveshje mes VV-së dhe LDK-së

Konjufca u zgjodh pasi nuk pat marrëveshje mes VV-së dhe LDK-së

Haki Abazi nga Lëvizje Vetëvendosje, tha në emisionin “Argument Plus” në RTV 21 se zgjedhja e Glauk Konjufcës si kryeparlamentar erdhi në bazë të mosmarrëveshjes me LDK-në, para seancës konstituive që u mbajt me 26 dhjetor.

“Duke reflektuar mbi situaten e krijuar dhe mbi 75 votat e votuar për të zgjedhur Konjufcën kryeparlamentar kemi ardhur në situatën që të bëjmë një kompenzim për atë se çfare duhet të ishte sikur të ishte marrëveshje, se ne ishim pajtuar parapparkisht se si pjesë e marrëveshjes së përgjithshme kryeparlamentarin ta nominoni ne por një emer që LDK-ja ta propozonte nominiminLDK-ja  pasi që nuk patem marrëveshje u detyruam ta propozonimin Konjufcën“, tha Abazi./21Media