Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm

Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm

Për të korrur përfitimet shëndetësore të gjumit, përgjithësisht rekomandohet që të flini mes 7 dhe 9 orë gjumë të pandërprerë çdo natë.

Pavarësisht nga rëndësia e saj, shumë njerëz luftojnë me gjumin e pamjaftueshëm.

Ka shumë strategji që mund të përdorni për të nxitur gjumë të mirë, duke përfshirë ndryshimet në dietën tuaj, pasi disa ushqime kanë pronat që promovojnë gjumin.

Këtu janë 9 ushqimet më të mira që mund të hani para se të flini, për të rritur cilësinë e gjumit.

Lëng qershie

Pulë

Kivi

Bajame

Çaj kamomil

Peshqit me yndyrna

Arra

Çaj

Oriz i bardhë