Haradinaj i shpreh ngushëllime familjes Lokaj

Haradinaj i shpreh ngushëllime familjes Lokaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen Lokaj me humbjen e aktorit dhe regjisorit të njohur shqiptar, Sylejman Lokajt.

Haradinaj është shprehur se vdekja e Lokajt është humbje për teatrin dhe kulturën shqiptare.

“Më pikëlloi ndarja nga jeta e aktorit, Sylejman Lokaj. Lokaj i takon brezit të aktorëve që njihen si themeltarë të artit skenik të Kosovës. Ikja e tij është humbje për teatrin, filmin, regjinë dhe kulturën tonë në përgjithësi. Ngushëllime të sinqerta familjes, miqve dhe komunitetit të artistëve”, ka shkruar Haradinaj në facebook.

Dje në moshën 85 vjeçare ka vdekur aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Sylejman Lokaj. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur faqja e teatrit të Gjakovës, e cila ka njoftuar se të dielën do të mbahet një mbledhje komemorative në teatrin “Hadi Shehu”./21Media