Lajmet e fundit

Page 1 of 85212345...102030...Last »

Kuvendi i Shqipërisë miraton reformën territoriale

Kuvendi i Shqipërisë miraton reformën territoriale

31 korrik 2014.- Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar pasditen e së enjtes, në seancën e fundit parlamentare për këtë sesion, projektligjin për reformën administrativo-territoriale. Votimi fillimisht në parim, me 88 vota pro, kundër atë të Vangjel Dules dhe 1 abstenim atë të Vangjel Tavos, i hapi rrugën debateve mes kryetarit të PBDNJ-së që parashtroi disa amendamente në mbrojtje, siç tha ai, të…

Rusi: Akuza atomike e Uashingtonit – e pabazë

Rusi: Akuza atomike e Uashingtonit – e pabazë

Moskë, 31 korrik 2014.- Rusia thotë se akuzat e Shteteve të Bashkuara se Moska e ka shkelur Marrëveshjen për Armatimin Atomik me Rreze të Mesme, është e “pabazë”. Ministria e jashtme ruse tha dje se akuzat amerikane janë “të pabaza, sikur edhe të gjitha pretendimet e Uashingtonit” së fundit dhe nuk është paraqitur “asnjë provë”. Më herët, Shtetet e Bashkuara thanë se Rusisë…

Remitencat në Kosovë më të larta se ato në Shqipëri

Remitencat në Kosovë më të larta se ato në Shqipëri

31 korrik 2014.- Gjatë vitit 2013, shtetasit kosovar emigrantë, kanë dërguar drejt vendit të tyre 621 milionë euro, ndërsa shtetasit shqiptar vetëm 497 milionë euro. Ndërkaq shteti nga i cili emigrantët, kanë dërguar më shumë para drejt Kosovës gjatë këtyre viteve është Gjermania. Në vitet 2008-2013 nga ky shtet janë dërguar mesatarisht 210 milionë euro nga emigrantët kosovarë. Kjo shifër vjen dhe si rezultat…

Barak Obama në gjyq?

Barak Obama në gjyq?

Republikanët kërkojnë padi kundër Presidentit të SHBA-së Uashington, 31 korrik 2014.- Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e kontrolluar nga republikanët, i dha dritën e gjelbër rezolutës, që autorizon fillimin e veprimeve ligjore ndaj Presidentit Barak Obama, në bazë të pretendimeve se ka tejkaluar kompetencat e tij. Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,…

Rrebesh shiu në Gjilan, kaos nëpër rrugë

Rrebesh shiu në Gjilan, kaos nëpër rrugë

31 korrik 2014 - Reshje të mëdha të shiut po vazhdojnë në qytetin e Gjilanit, por ende zyrtarisht nuk është raportuar për dëmet e shkaktuar. Nga foto që ka bërë KosovaPress shihet që rrugët janë bllokuar e edhe kanalizimet, janë shkaktuar vështirësi në qarkullim për automjete por edhe për këmbësorët, kështu duke shkaktuar kaos në qarkullim për të cilën është aktivizuar…

Kosova foli përmes peticionit ‘Drejtësi për Gratë e Dhunuara’

Kosova foli përmes peticionit ‘Drejtësi për Gratë e Dhunuara’

31 korrik 2014 - Peticioni “Drejtësi Ndërkombëtare për Gratë e Dhunuara gjatë Luftës së fundit në Kosovë”, ka arritur të mbledh 115 mijë e 759 nënshkrime të qytetarëve të Kosovës, me të cilin synohet të kërkohet drejtësi ndërkombëtare për të gjitha ato gra që kanë qenë viktimë e dhunës në luftën e fundit në Kosovës. Ndërsa, peticioni me nënshkrimet e qytetareve…

NATO: Moska të shpjegojë shkeljen e Traktatit të Raketave

NATO: Moska të shpjegojë shkeljen e Traktatit të Raketave

31 korrik 2014 - Pas SHBA-së, edhe NATO-ja i bëri thirrje Rusisë të “punojë në mënyrë konstruktive” për heqjen e dyshimeve në lidhje me shkeljen e Traktatit për Kontrollin e Armëve Bërthamore, të nënshkruar në vitin 1987, dhe për kthimin në respektimin e plotë të këtij traktati në mënyrë të verifikueshme. ”Shtetet e Bashkuara të Amerikës informojnë se Rusia nuk ka përmbushur…

Cecilia Malmström sërish komisionere

Cecilia Malmström sërish komisionere

31 korrik 2014 - Komisionerja për punët e brendshme në BE, Cecilia Malmström për herë të dytë ka marr këtë mandat. “E gëzuar dhe e nderuar që jam emëruar si Komisionere për një mandat të dytë”, shkruan ajo në rrjetin social Twitter. Ndryshe, kohë më parë, Malmstrom në përgjigjen e saj pati tërheq vërejtjen Kosovës se procesi i vizave bazohet në merita e…

Breedlove: Përhapja e radikalizmit, rrezik për Kosovën

Breedlove: Përhapja e radikalizmit, rrezik për Kosovën

Prishtinë, 30 korrik 2014.- Komandanti suprem i Forcave Aleate të NATO-s për Evropë Philip Breedlove ka thënë në një konferencë për media se Kosova është një storie e suksesit dhe po përparon çdo ditë. Breedlove e ka quajtur të rrezikshëm shkuarjen e qytetarëve qoftë të Kosovës apo edhe vendeve tjera të Ballkanit, në konfliktet e vendeve tjera sikur ajo e Sirisë, duke…

Shqipëria bllokon katër vjet barnat kosovare

Shqipëria bllokon katër vjet barnat kosovare

Prishtinë, 30 korrik 2014.- Sot në Odën Ekonomike të Kosovës u mbajt një konferencë për media ku u shfaqën problemet e paraqitura në bashkëpunimin tregtar Kosovë-Shqipëri, në sektorin e produkteve farmaceutike. U theksua se në këmbimin tregtar të produkteve farmaceutike, nga ana e palës shqiptare, nuk janë duke u respektuar marrëveshjet bilaterale ndërmjet dy qeverive, përkatësisht ministrive përkatëse, marrëveshjet ndërkombëtare për…

Page 1 of 85212345...102030...Last »