Lajmet e fundit

Page 3 of 87212345...102030...Last »

Rrëshqitje e dheut nët Hiroshimë, vdesin të paktën 32 vetë

Rrëshqitje e dheut nët Hiroshimë, vdesin të paktën 32 vetë

Hiroshimë,20 gusht 2014.- Të paktën 32 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë konsiderohen të zhduku si pasojë e rrëshqitjes së dheut në Hiroshima të Japonisë. Si pasojë e një rrëshqitjeje masive të dheut, që u shkaktua nga shirat e dendur të ditëve të fundit në prefekturën e Hiroshimës në Japoni, vdiqën të paktën 30 persona dhe shumë të tjerë konsiderohen si…

ISIS ekzekuton reporterin amerikan

ISIS ekzekuton reporterin amerikan

Uashington, 20 gusht 2014.- Militantët e Shtetit Islamik të Irakut pretendojnë se ia kanë prerë kokën reporterit amerikan Xhejms Folejt dhe kanë postuar edhe pamjet e një gazetari tjetër amerikan, jeta e të cilit sipas tyre varet nga veprimet amerikane në Irak. “Sot kemi autorizuar dy operacione në Irak, sulmet ajrore për të mbrojtur personelin tonë në Irak, dhe një përpjekje…

Vullnetarët e Korpusit të Paqes nisin shërbimin e tyre

Vullnetarët e Korpusit të Paqes nisin shërbimin e tyre

20 gusht 2014 - Sot në Prishtinë u bë betimi i Vullnetarëve të Korpusit amerikan të paqes. Në këtë solemnitet mori pjesë edhe presidentja e vendit Atifete Jahjaga. Ajo duke iu drejtuar të pranishmëve, pasi përmendi siç tha, miqësinë e përjetshme Kosovë SHBA, theksoi se “duam që Kosovën ta shndërrojmë në një vend të mundësive të mëdha dhe të mundësive të barabarta…

Shqipëria 22 milionë fishekë për Irakun për luftën kundër terrorizmit

Shqipëria 22 milionë fishekë për Irakun për luftën kundër terrorizmit

20 gusht 2014 - Shqipëria do t’i dhurojë, 22 milionë fishekë, Qeverisë së Irakut, si anëtare e koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër terrorizmit.Vendimi i saj, i marrë më 15 gusht 2014 është botuar në Fletoren zyrtare të djeshme. Përveç 22 milionë fishekëvë, do të dërgohen edhe 15 mijë granata dore mbrojtëse; 15 mijë predha mortaje 60 mm; 12 mijë predha…

Maqedoni: Sanksione ligjore për ata që përfshihen në luftëra të huaja

Maqedoni: Sanksione ligjore për ata që përfshihen në luftëra të huaja

20 gusht 2014 - Bashkësia Fetare e Maqedonisë, e ka përshendetur vendimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë, në bazë të cilit parashihen sanksione ndaj organizatorëve të grupeve dhe atyre që inkurajojnë dhe rekrutojnë njerëz të shkojnë dhe të luftojnë në konflikte jashtë shtetit. “Në këtë drejtim, ne si BFI, jemi të mendimit se institucionet shtetërore janë vonuar…

Nesër përballja me kushtetuesen

Nesër përballja me kushtetuesen

20 gusht 2014 - Partia Demokratike e Kosovës dhe blloku i partive Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma, të përkrahur nga Lëvizja Vetëvendosje, nesër do të ballafaqojnë argumentet dhe kundër-argumentet e tyre në Gjykatën Kushtetuese. Seanca dëgjimore është thirrur duke u bazuar në kërkesën e PDK-së në lidhje me kushtetutshmërinë e zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit në…

Irak: Trupat avancojnë kundër militantëve në Tikrit

Irak: Trupat avancojnë kundër militantëve në Tikrit

19.08.2014 Forcat e Irakut pretendojnë se kanë avancuar kundër militantëve të Shtetit Islamik, derisa trupat kanë krijuar pozicione kryesore në Tikrit, që është qyteti i lindjes së ish-diktatorit, Saddam Hussein. Mediat shtetërore kanë raportuar se forcat qeveritare e kanë marrë kontrollin ndaj ndërtesës së këshillit të qytetit në Tikrit, pasi militantët ishin detyruar të tërhiqen. Ushtria e mbështetur nga luftëtarët fisnorë, po ashtu,…

Forcat irakiane dhe ato kurde avancojnë ndaj militantëve të IS-it

Forcat irakiane dhe ato kurde avancojnë ndaj militantëve të IS-it

Bagdad, 19 gusht 2014.- Një operacion masiv i ndihmave për gjysmë milion njerëzit e zhvendosur nga luftimet në veri të Irakut është lansuar nga agjencia për refugjatë e Kombeve të Bashkuara, UNHCR-ja. Ndërkohë luftimet në terren po vazhdojnë me forcat irakiane dhe ato kurde të mbështetura nga sulmet ajrore amerikane që po bëjnë përparime ndaj militantëve të Shtetit Islamik. Agjencia për…

SHBA: Trazirat në Ferguson, Obama fton për qetësi

SHBA: Trazirat në Ferguson, Obama fton për qetësi

Ferguson, 19 gusht 2014.- Dhuna në qytetin Ferguson në shtetin amerikan të Misurit po vazhdon, me përleshje të reja që kanë shpërthyer në lagjen e trazuar të Seint Luisit, ku prej mëse një jave protestohet dhunshëm ndaj vrasjes së adoleshentit me ngjyrë nga një oficer i policisë. Përplasjet e reja erdhën vetëm pak orë pas thirrjes të presidentit Barak Obama…

​Për eksportuesit nga Shqipëria nuk ka barriera doganore

​Për eksportuesit nga Shqipëria nuk ka barriera doganore

19 gusht 2014.- Informatat e djeshme të medieve në Shqipëri se kinse doganat e Kosovës janë duke aplikuar një taksë shtesë për maunat me mallra nga Shqipëria, nuk qëndrojnë. Kjo është qartësuar sot gjatë një takimi që Oda Ekonomike e Kosovës e ka bërë me drejtorin e doganave të Kosovës, Lulzim Rafuna. Sipas tyre këtu kemi të bëjmë vetëm me një kompani vendore…

Page 3 of 87212345...102030...Last »