Lajmet e fundit

Page 3 of 93012345...102030...Last »

Derbi beogradas me parrulla ‘Kosova është Serbi’(VIDEO)

Derbi beogradas me parrulla ‘Kosova është Serbi’(VIDEO)

Beograd, 18 tetor 2014(20.00).- Parulla “Kosova është Serbi” ka bërë bashkë tifozët kundërshtarë të Partizanit dhe Cërvena Zvdës në Beograd, gjatë derbit që u zhvillua në mbrëmje në kryeqytetin serb. Parulla e madhe me përmbajtje nacionaliste ra në sy që në fillim të ndeshjes, e vendosur në shkallët e stadiumit, duke dëshmuar edhe njëherë se makthi i serbëve mbetet Kosova. Ata…

Mërfi: Partitë të gjejnë vetë zgjidhjen

Mërfi: Partitë të gjejnë vetë zgjidhjen

Mërfi: SHBA-të e duan sa më parë qeverinë e re të Kosovës Prishtinë, 18 tetor 2014.- Senatori amerikan Kristofer Mërfi, tha se partitë politike në Kosovë duhet të gjejnë vetw zgjidhjen për ndërtim sa më të shpejtë të institucioneve. Në një ligjeratë para studentëve të Universitetit Amerikan, senatori Mërfi theksoi se ai nuk ka dashur të takohet me asnjë përfaqësues…

Jahjaga dhe Kusari – Lila bëjnë thirrje që t’i dilet zot tokës

Jahjaga dhe Kusari – Lila bëjnë thirrje që t’i dilet zot tokës

Gjakovë, 18 tetor 2014.- (I plotësuar) Ka përfunduar ‘Darka e Lamës’, darkë kjo e cila është organizuar për ndër të përfundimit të punëve të motmotit, dhe e cila sjell produktet dhe prodhimet cilësore të bujqve kosovar. Darka e Lamës këtë vit është organizuar në Gjakovë, në ambient të hapur, në sheshin ‘Lama e Drithit’. Sipas, presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, ky…

Kosova vendos marrëdhëniet diplomatike me El Salvadorin

Kosova vendos marrëdhëniet diplomatike me El Salvadorin

Nju Jork, 18 tetor 2014 – Në një ceremoni të organizuar në hapësirat e Konsullatës së Republikës së Kosovës në Nju Jork, është nënshkruar marrëveshja për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së El Salvadorit. Marrëveshja është nënshkruar në nivel të shefave të misioneve, respektivisht ndërmjet Konsullës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Nju…

Blair mbron Shqipërinë

Blair mbron Shqipërinë

18 tetor 2014.- Tony Blair, ish kryeministri i Britanisë së madhe, duket se është i vendosur që të mbrojë Shqipërinë para Komisionit Disiplinor të UEFA-së. E përditshmja sportive shqiptare “Sport Ekspres” raporton se konsulenti i qeverisë Rama, Blair do të mbrojë Shqipërinë para Shtëpisë Evropiane të Futbollit. Shqipëria ngarkohet me dy akuza, Refuzoi vazhdimin e takimit dhe lëshimin e flamurit Kombëtar Shqiptar…

Ja agjenda e Edi Ramës në Serbi, vizitë edhe në Preshevë dhe Bujanoc

Ja agjenda e Edi Ramës në Serbi, vizitë edhe në Preshevë dhe Bujanoc

18 tetor 2014.- Ndonëse vizita e kryeministrit shqiptar për në Serbi është ende me pikëpyetje, agjenda është parapërgatitur. Vetë kryeministri Rama është i vendosur për të mos e anuluar vizitën pavarësisht incidentit të ndodhur në Beogard, por duket se në dilemë është vetë kryeministri serb, i cili është shprehur në media se do të pres këtë fundjavë për të vendosur nëse do…

Serbi-Shqipëri, vendimi përfundimtar në nëntor

Serbi-Shqipëri, vendimi përfundimtar në nëntor

18 tetor 2014.- Vendimi përfundimtar i ndeshjes se ndërprerë në mes Serbisë dhe Shqipërisë do të merret në muajin nëntor. Rudolf Repka, një prej anëtarëve të Komisionit të Disiplinës në UEFA duke folur për “Kurir” ka theksuar se vendimet përfundimtare për ndeshjen Serbi-Shqipëri do të merren rreth muajit nëntor. Sipas tij, Serbia dhe Shqipëria nuk do të dënohem me diskualifikimi në garat e…

Drenica sfidon kampionët, Hajvalia-Prishtina, kryesfida e fundjavës

Drenica sfidon kampionët, Hajvalia-Prishtina, kryesfida e fundjavës

18 tetor 2014.- Përballja në mes Drenicës dhe Llamkos Kosovës, takim ky që luhet sot pas ditë në “Bajram Aliu”, hap ndeshjet e xhiros së 11-të të elitës së futbollit tonë. Kuqezinjtë nga Skenderaj pas fitores kundër Ferronikelit, tashmë janë të motivuar maksimalisht që të mposhtin e kampionët në fuqi. Ndërkohë, derbi i kësaj fundjave do të luhet ndërmjet Hajvalisë dhe Prishtinës. Hajvalia është…

Thaçi-Haradinaj e Mustafa takohen si miq

Thaçi-Haradinaj e Mustafa takohen si miq

Prishtine, 17 tetor 2014(23.00).- Lideri i Partisë Demokratike Hashim Thaçi, është takuar sot në një lokal nate me atë të LDK-së, Isa Mustafën dhe të AAK-së, Ramush Haradinaj. Thaçi pas takimit me Kryetarin e LDK-së dhe atë të AAK-së, ka deklaruar se janë takuar si miq. ‘Ishte një takim miqësor në një ndej private ”, ka thënë ai. Ndërkohë, Isa Mustafa ka thënë se…

Jahjaga: Serbia në BE të kushtëzohet me zbatim të marrëveshjeve

Jahjaga: Serbia në BE të kushtëzohet me zbatim të marrëveshjeve

17 tetor 2014.- Presidentja e vendit Atifete Jahjaga, i ka dhënë një mori informacionesh për Kosovën, anëtarit të komitetit për marrëdhënie të jashtme të Senatit të SHBA-së, senatorit Chris Murphy, i cili është duke qëndruar për dy ditë në vendin tonë. Duke i shpjeguar procesin e dialogut, Jahjaga, i ka përmendur senatorit Murphy të gjitha marrëveshjet që Kosova ka arritur në dialogun…

Page 3 of 93012345...102030...Last »