Teknologji

Page 22 of 117« First...10...2021222324...304050...Last »

Njihuni me Htc One Mini 2

Njihuni me Htc One Mini 2

Prodhuesi taivanez i telefonave të mençur HTC do të hedhë në treg versionin HTC Onë Mini 2, një version pothuajse i njejtë me HTC One M8, por më i vogël. I pajisur me kamerë 13 megapiksel mrapa dhe 5 megapiksel në anën e përparme, ekrani i këtij telefoni është HD , 4.5 inç 720p. Procesori është quad-core Snapdragon 1.2 GHz. Bluetooth…

Google nis shitjen e syzeve Google Glass

Google nis shitjen e syzeve Google Glass

Me një çmim prej 1.500 dollarë, Google sot ka nisur me shitjen shitjen e syzeve Google Glass në SHBA. Google njoftoi se ka vendosur të hapë programin e vet testues “Explorer” për sa kohë që ka numër të mjaftueshëm, teksa vazhdon të përmirësojë harduerin dhe softuerin. Sipas kompanisë, programi Explorer ishte paraqitur në vitin 2012 si mënyrë për të sjell pajisjen unike…

Rikthehet Flappy Bird

Rikthehet Flappy Bird

15 maj 2014 - Flappy Bird është një lojë me grafikë shumë të thjeshtë dhe e vështirë për të luajtur që ishte në dispozicion për telefonat e mençur deri në momentin kur Nguyen vendosi që loja mos te jetë më. Flappy Bird do të kthehet sipas një reportere te CNBC, Kelly Evans foli me krijuesin e lojës Dong Ngyen i cili konfirmoi…

Tre astronautë kthehen nga hapësira

Tre astronautë kthehen nga hapësira

14 maj 2014 - Tre astronautë janë kthyer në Tokë, pasi kanë kaluar gjysmë viti në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Kapsula ruse Soyuz, me astronautët Mikhail Tyurin nga Rusia, Rick Mastracchio nga Shtetet e Bashkuara dhe Koichi Wakata nga Japonia, ka zbarkuar në Kazakistan. Tre astronautë të tjerë kanë mbetur në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, i cili ndodhet rreth…

Motorola me smartphonin e ri për vetëm $129

Motorola me smartphonin e ri për vetëm $129

14 maj 2014 - Kompania njoftoi se do të hedhë në treg telefonin e ri të tyre me Android, Moto E do të ketë një çmim 129$ dhe konsumatorët më shumë do të zgjedhin për një çmim të lirë. Moto E është i qëndrueshëm ndaj ujit me një ekran Gorilla Glass. Ekrani është 4.3 inç, kamera 5 megapiksel, dhe vetëm 4 GB…

GTA V shet 33 milionë kopje

GTA V shet 33 milionë kopje

14 maj 2014 - Take-Two Interactive Software njoftoi sot se janë shitur më shumë se 33 milionë kopje të GTA V që nga muji Shtator kur doli në shitje. Kjo do të thotë se loja ka sjellë përfitime rreth 1.98 miliardë dollar. Kompania Rockstar Games punoi rreth pesë vite për të zhvilluar këtë lojë me një kosto rreth 260 milion dollar. Rockstar…

Videolojërat do të zëvendësojnë provimet

Videolojërat do të zëvendësojnë provimet

Imagjinoni një shkollë të së ardhmes ku videolojërat mund të zëvendësojnë provimet. Një program i ri arsimor përdor videolojën SimCity, për të provuar sesi fëmijët u japin zgjidhje problemeve. ‘GlassLab’, është një bashkëpunim mes edukatorëve dhe teknologëve. Në fakt qëllimi i vetëm është përqafimi i teknologjisë së lojërave, për të transformuar procesin e të mësuarit në mënyrë që të bëhet më…

Zbulohet “vëllai i humbur” i Diellit

Zbulohet “vëllai i humbur” i Diellit

13 maj 2014 - Disa astronomë në Universitetin e Teksasit, ShBA, besojnë se kanë gjetur “vëllain e humbur prej kohësh” të Diellit – një konstelacion yjor, i formuar nga e njëjta re gazesh si yjësia jonë. Kërkuesit pretendojnë se ka një shans “të vogël” që kjo yjësi binjake të ketë planete të banuar, njofton “Daily Mail”. Edhe nëse sistemi i tij diellor nuk…

Bëhuni mjeshtër përmes këtyre 4 Web faqeve

Bëhuni mjeshtër përmes këtyre 4 Web faqeve

Askujt nuk i pëlqen kur gjërat e tyre prishen. Kjo mund të jetë diqka e madhe, si TV apo makina juaj, ose diqka më e vogël, si një rubinet. Ju mund të shpenzoni qindra dollarë për ti rregulluar këto gjëra nga ndonjë profesionist , ose ju keni mundësinë të mësoheni vetë ti rregulloni gjërat me ndimën e këtyre ueb faqeve.

Elektronikë:…

Furra dhe frigoriferi tani komunikojnë me ‘chat’

Furra dhe frigoriferi tani komunikojnë me ‘chat’

Në “shtëpinë” e frigoriferit dhe furrës së të ardhmes do të komunikohet me përdoruesin përmes chatit. Në këtë mënyrë makinat mund të sugjerojnë psh të bleni qumështin, duke dërguar një foto që tregon brendësinë e frigoriferit. I fundit nga shërbimet smart është ky i LG-së që quhet “HomeChat” dhe është një sistem marrje-dërgim mesazhesh të menjëhershme i lidhur me internetin dhe i integruar tek elektroshtëpiaket. Për momentin ky shërbim ofrohet vetëm…

Page 22 of 117« First...10...2021222324...304050...Last »