Ekonomi

Page 62 of 204« First...102030...6061626364...708090...Last »

Kosova me përfaqësim të barabartë në takimin e TKE-së në Beograd

Kosova me përfaqësim të barabartë në takimin e TKE-së në Beograd

Prishtinë, 24.10.2013 Ministrat e vendeve anëtare të Traktatit të Komunitetit të Energjisë morën pjesë në mbledhjen e 11-të Këshillit të Ministrave që u mbajt në Beograd, Serbi. Republika e Kosovës u përfaqësua nga ministri i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli, i cili bashkë me homologët tjerë nga Shqipëria, Serbia, Maqedonia, Moldavia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi dhe të tjerë morën një…

SIGAL shënon dekadën e parë të operimit në Kosovë

SIGAL shënon dekadën e parë të operimit në Kosovë

24 tetor 2013 Gjatë dhjetë viteve të operimit në Kosovë, Kompania e Sigurimeve, “ Sigal Uniqa Group Austria”, ka shënuar shumë arritje, falë të cilave ka pasur një zhvillim të qëndrueshëm, duke ruajtur standardet dhe parametrat e saj. Sigal Kosova, ka arritur një pozicion të mirë në treg dhe përgjatë gjithë periudhës, ka zotëruar mesatarisht 15 për qind të tregut, pavarësisht rritjes…

Femrat nuk janë shumë të përfshira në pylltari

Femrat nuk janë shumë të përfshira në pylltari

24 tetor 2013 Në Kosovë roli i tanishëm i gruas në sektorin e pylltarisë nuk është hulumtuar e diskutuar dhe as nuk është përcaktuar niveli i pjesëmarrjes dhe punës së tyre në pylltari. Kështu u tha në një konferencë të organizuar nga Ministria e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Organizata Botërore e Ushqimit dhe Bujqësisë. Megjithatë, edhe pse femrat në sektorin…

Teknologjitë e reja, të domosdoshme në bujqësi

Teknologjitë e reja, të domosdoshme në bujqësi

Prishtinë, 23 tetor 2013 Për zhvillimin e sektorit të bujqësisë, është shtuar në masë të madhe edhe mbështetja institucionale. E kësaj mbështetje, po i ndihmon edhe puna e ekspertëve të bujqësisë, të cilët në vazhdimësi fermerëve po iu ofrojnë këshilla teknike për praktikat më të mira për kultivimin e shumë kulturave bujqësore. Kështu është shprehur ministri i Bujqësisë, Blerand Stavileci,…

Ministri Ismajli inspekton punimet finale në Aeroportin e Prishtinës

Ministri Ismajli inspekton punimet finale në Aeroportin e Prishtinës

Prishtinë, 22.07.2013 Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli me bashkëpunëtorë ka inspektuar të martën përgatitjet finale në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” për inaugurimin e terminalit të ri të ndërtuar nga Konsorciumi Turko-Francez, Limak dhe Aeroport de Lyon. Me këtë rast, ministri Ismajli është njoftuar nga afër me investimet dhe përgatitjet që janë bërë, ndërsa ka konstatuar…

Realizohet premtimi i Thaçit për vreshtarë

Realizohet premtimi i Thaçit për vreshtarë

Prishtinë, 22 tetor 2013 Premtimi i kryeministrit Thaçi për subvencionimin e vreshtarëve deri në 500 euro për hektarë, po bëhet realitet. Gjatë kësaj jave pritet të fillojë edhe ekzekutimi i pagesave në vlerë prej rreth 1.3 milion euro për subvencionimin e tyre. Ky subvencionim po bëhet me rritje, ashtu siç kishte premtuar kryeministri Thaçi, ku për fermerët të cilët…

“JP Morgan” përballet me gjobë rekord

“JP Morgan” përballet me gjobë rekord

20 tetor 2013 Banka amerikane “JP Morgan” pritet të paguajë gjobën rekord prej 13 miliardë dollarësh, për përgjegjësinë e saj në spekulimin me huatë, që ka tronditur rëndë sistemin bankar amerikan në vitin 2007. Marrëveshja për të paguar këtë gjobë është arritur pas bisedimeve midis drejtuesve të kompanisë dhe zyrtarëve të Departamentit Amerikan të Drejtësisë. Shitja e garancive bankare të mbivlerësuara prej “JP…

Dogana e Kosovës dhe e Shqipërisë të përkushtuara për qarkullim të lirë

Dogana e Kosovës dhe e Shqipërisë të përkushtuara për qarkullim të lirë

Prishtinë, 19 tetor 2013 Drejtori i Përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Lulzim Rafuna, ka takuar sot homologen nga Shqipëria, Elisa Spiropali. Me këtë takim ata kanë thënë se do të thellojnë bashkëpunimin dhe se barrierat midis dy vendeve duhet të vijnë duke u shuar dhe kufiri mos të shërbejë si një pengesë, por si një urë lidhëse midis të dyja…

MZHE: Ujmani (Gazivoda), Trepça dhe Vallaqi, ishin, janë dhe do të mbeten të Kosovës

MZHE: Ujmani (Gazivoda), Trepça dhe Vallaqi, ishin, janë dhe do të mbeten të  Kosovës

Prishtinë, 18.10.2013 Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Fadil Ismajli ka reaguar ndaj deklaratave të fundit të ministres të Serbisë për Energji, Zorana Mihajlovic, duke vlerësuar se edhe më tutje vazhdon agonia e politikës dhe qeverisjes së Beogradit e cila si duket, si edhe në të kaluarën vazhdon të ushqejë shpresat fiktive me argumente të paqena e që kësaj radhe lidhen me dezinformata…

“Probleme në KEK, sot do të ketë reduktime”

“Probleme në KEK, sot do të ketë reduktime”

18 tetor 2013 Për shkak të problemeve të prodhimit të energjisë elektrike në njësitë gjeneruese në KEK dhe për shkak të pamundësisë së aktivizimit të menjëhershëm të mundësisë së importimit të energjisë elektrike, gjatë ditës së sotme do të ketë reduktime të energjisë elektrike. Sipas KEK-ut, aktivizimi i importit të energjisë elektrike si proces kërkon kohë dhe përgatitje teknike dhe nuk mund…

Page 62 of 204« First...102030...6061626364...708090...Last »