Lajmet e fundit

Page 1 of 73512345...102030...Last »

Obama: Do t’i përgjigjemi Koresë së Veriut

Obama: Do t’i përgjigjemi Koresë së Veriut

19.12.2014(21.10).- Presidenti amerikan, Barak Obama, ka thënë se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen Koresë së Veriut, për shkak të sulmeve kibernetike. Gjatë një konference të mbajtur disa orë pasi FBI përmes një deklarate ka njoftuar se sulmet kibernetike në drejtim të kompanisë “Sony Pictures” janë bërë nga Koreja e Veriut, Obama ka thënë se kompania Sony Pictures,e ka bërë një gabim,…

Një kompani e njohur amerikane, ofertë për TC “Kosova e Re”

Një kompani e njohur amerikane, ofertë për TC “Kosova e Re”

19 dhjetor 2014.- Në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, e cila është udhëheqëse e Komitetit Drejtues të Projektit (KDP) TC “Kosova e Re”, sot është bërë pranimi i ofertave të investitorëve të parakualifikuar për ndërtimin e TC “Kosova e Re”. Sipas një njoftimi për media, ofertën e ka dorëzuar investitori i parakualifikuar Contour Global nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komiteti Drejtues i…

Ban Ki Mun: 2015 – vit i aksionit global për realizimin e qëllimeve globale

Ban Ki Mun: 2015 – vit i aksionit global për realizimin e qëllimeve globale

New York, 19 dhjetor 2014.- Në konferencën vjetore për vitin 2014, të SP të OKB, sekreetari Ban Ki-moon në fjalën e tij ndër të tjera ka thënë: “Viti qe po leme pas u karakterizua me mosmarreveshje, semundje e percarje, operacione paqesore, shfrytezimin e kapaciteteve diplomatike dhe humanitare deri ne limit, duke ju pergjigjur krizave te ndryshme neper bote si dhe shperthimit te…

Pejë: “Maskat” plaçkiten veturën e CO “Dukagjini”

Pejë: “Maskat” plaçkiten veturën e CO “Dukagjini”

Pejë, 19 dhjetor 2014.- Një plaçkitje e armatosur ka ndodhur sot në ora 11 në rrugën Pejë-Klinë, në Kliçinë. Me këtë rast kriminelët e maskuar dhe të armatosur me armë automatike kanë dalë në rrugë, kanë shkrepur armët dhe kanë detyruar vozitësin e veturës zyrtare të Korporatës Dukagjini të ndalojë. Të maskuarit ia kanë plaçkitur veturën dhe tërë mallin të cilin vozitësi…

Lirim me dorëzani për 6 të pandehurit e rastit “Drenica”

Lirim me dorëzani për 6 të pandehurit e rastit “Drenica”

Prishtinë, 19 dhjetor 2014.- 19 dhjetor 2014 Sot një gjyqtar ndërkombëtar në Gjykatën Themelore të Mitrovicës miratoi kërkesën për lirim me dorëzani për 6 të pandehurit në rastin e krimeve të luftës, i njohur si ‘Grupi Drenica’. Shumat e dorëzanisë janë caktuar nga € 20,000 deri në € 50,000, në proporcion me shkallën e veprave penale. Urdhri për lirim…

Veseli: Tragjedi që tejkalon përmasën e një vdekjeje

Veseli: Tragjedi që tejkalon përmasën e një vdekjeje

Fushë-Kosovë, 19 dhjetor 2014.- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar sot familjen Jasharaj në Fushë-Kosovë, për të shprehur ngushëllime me rastin e humbjes tragjike të jetës së Dritanit 7- vjeçar, nga kafshimi i qenve endacak. Kryetari Veseli shprehu keqardhje për këtë tragjedi që i ndodhi familjes Jasharaj,duke u shprehur atyre ngushëllime në emër të Kuvendit dhe në…

Sindikata “selam” Mustafës: Ngriti pagat ose të gjithë në protestë!

Sindikata “selam” Mustafës: Ngriti pagat ose të gjithë në protestë!

19.12.2014.- Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa që në fillim të viti të ardhshëm do të përballet me presionin e sindikatave për rritjen e pagave prej 25 për qind, ashtu siç kishte premtuar Qeveria e kaluar dhe ish-kryeministri Hashim Thaçi. Me kërkesën për rritjen e pagave ka dalë sot Federata Sindikale e Shërbyesve Civilë…

Mustafa për mort në familjen rome

Mustafa për mort në familjen rome

19.12.2014.- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa vizitoi familjen Jasharaj në Fushë Kosovë, për t’iu shpreh ngushëllime pas humbjes tragjike të jetës së djalit të tyre, nga kafshimi i qenve endacak. Mustafa u zotua me këtë rast se Qeveria do të angazhohet që të bëjë ndryshime në vend, në mënyrë që të sigurohet jetë normale për qytetarët. “Është një humbje dhe dhimbje…

Krasniqi i rikthehet ringut, kërkon fitore kundër polakut Sek

Krasniqi i rikthehet ringut, kërkon fitore kundër polakut Sek

19 Dhejtor 2014.- Haxhi Krasniqi, boksieri shqiptar me nën shtetësi gjermane nesër mbrëma do t’i kthehet ringut. Junikasi do të kryqëzojë dorëzat me polakun Dariusz Sek, në meçin për të mbrojtur titujt që i ka në pronësi, ‘WBA Continental’ e ‘WBO International’. Ky duel është tejet i rëndësishëm për boksierin e madh shqiptar, meç ky që hap rrugën për të luftuar për titullin…

Mustafa: Dialogu me Serbinë të garantojë qëndrueshmëri

Mustafa: Dialogu me Serbinë të garantojë qëndrueshmëri

19 dhjetor 2014.- Themelimi i Gjykatës Speciale nuk do të jetë i lehtë, por Kosova do ta kaloj edhe këtë sfidë, ka deklaruar kryeministri Isa Mustafa në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Në këtë intervistë, Mustafa flet edhe në lidhje me takimin e tij të parë me kryeministrin serb, Vuçiq, problemin e vazhdueshëm me migrimet ilegale të qytetarëve…

Page 1 of 73512345...102030...Last »