Shëndetsi

Page 2 of 10112345...102030...Last »

14 nëntori – Dita e Diabetit

14 nëntori – Dita e Diabetit

13 nentor 2014.- Sipas statistikave, 382 milionë njerëz në botë kanë diabet, 57 milionë evropiane kanë diabet. 64% te diabetikëve jetojnë në zona urbane. Diabeti ka shkaktuar 5,1 milion vdekje në vitin 2013, çdo 6 sekonda një person vdes nga diabeti. Diabeti 20 herë më shpesh lajmërohet te njerëzit me mbipeshë 50% shtohet rreziku nga diabeti te duhanpirësit. E pikërisht…

Beogradi: Shqipëria ndalon me ligj importin e ilaçeve serbe

Beogradi: Shqipëria ndalon me ligj importin e ilaçeve serbe

Beograd, 13 nëntor 2014 – Ministri serb i Ekonomisë, Zhelko Sërtiq, tha të mërkurën se Shqipëria ka miratuar një ligj në fillim të shtatorit për të kufizuar importin e drogës dhe medikamentet e të gjitha llojeve nga Serbia në Shqipëri, një lëvizje kjo që sipas tij injoron të gjitha protokollet dhe marrëveshjet e nënshkruara mes dy vendeve. “Kjo do të thotë…

Lëngu i frutave nuk është aq i shëndetshëm

Lëngu i frutave nuk është aq i shëndetshëm

11.11.2014 Lëngjet e frutave duhet të hiqen nga lista e rekomanduar e gjërave të shëndetshme, thotë një studim. “Action on Sugar”, grup i specialistëve të të ushqyerit, me seli në Britani, thotë se shumë lëngje për fëmijë përmbajnë së paku gjashtë lugë sheqer – më shumë se Coca Cola – dhe vijnë në kartona më të mëdhenj seç rekomandohet. “Shumë prindër vazhdojnë të…

OBSH: 5 mijë të vdekur nga Ebola, 13 mijë të infektuar

OBSH: 5 mijë të vdekur nga Ebola, 13 mijë të infektuar

09 nentor 2014.- Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar shifrat më të reja të personave të vdekur dhe të infektuar me virusin vdekjeprurës Ebola. Numri i të vdekurve ka arritur në mbi 5 mijë njerëz, por ritmi i vdekshmërisë është ngadalësuar. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se numri i të vdekurve nga virusi vdekjeprurës Ebola ka arritur në afro 5 mijë,…

Arrestohet kontrabanduesi i barnave nga Serbia

Arrestohet kontrabanduesi i barnave nga Serbia

08 nentor 2014.- Në qytetin e Obiliqit, Policia e Kosovës, ka arrestuar një qytetarë i cili është gjetur duke shitur barna të kontrabanduara nga Serbia, në Barnatoren e tij. Arrestimi i tij është bërë menjëherë pasi që Njësitet për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në bashkëpunim me AKPM-në kanë bërë kontrollimin e barnatores së tij, me ç’rast kanë gjetur dhe konfiskuar…

QKUK: Përurohet shërbimi i dializës së fëmijëve

QKUK: Përurohet shërbimi i dializës së fëmijëve

Prishtinë, 07 nentor 2014.- Në Klinikën e Pediatrisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sot është bërë përurimi i shërbimit të dializës së fëmijëve, shërbim ky që ofrohet për herë të parë në Kosovë. Në ceremoninë e përurimit morën pjesë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe donatorët që përkrahen këtë projekt. Dr. Muharrem Avdiu, Drejtor i…

Bahçeci, trajton infertilitetin dhe shtatzëninë me teknologjinë më të përsosur

Bahçeci, trajton infertilitetin dhe shtatzëninë me teknologjinë më të përsosur

07 nentor 2014.- Të gjithë ata që kanë pasur probleme me infertilitetin, tani kanë zgjidhje fare të lehtë. Klinika Bahçeci, është ndër klinikat e pakta në vend që ofron trajtime të ndryshme gjinekologjike me teknologjinë me të përsosur. Në këtë klinikë ëndrra e shumë nënave që të kenë fëmijë, është realizuar. Kësaj klinike së fundi i është bashkangjitur dhe mjeku Emre…

Kardiologët e Shqipërisë ndihmojnë Kosovën

Kardiologët e Shqipërisë ndihmojnë Kosovën

07 nentor 2014.- Është bërë nënshkrimi i marrëveshjes bashkëpunuese mes Qendrës Spitalore Universitare të Tiranës dhe Qendrës Spitalore Universitare të Kosovës në fushën e Kardiokirurgjisë. Kjo marrëveshje u cilësua si një ndër marrëveshjet më të rëndësishme pasi që do të shërbejë si dëshmi konkrete të vazhdimit të bashkëpunimit mes dy vendeve. Ky bashkëpunim u cilësua se do të jetë edhe më i…

Mungojnë mjetet për luftë kundër Ebolës

Mungojnë mjetet për luftë kundër Ebolës

06 nentor 2014.- Përkundër premtimeve të shumta të shteteve se do të ndajnë mjetet për të luftuar virusin vdekjeprurës Ebola, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka tërhequr vërejtjen se mungojnë mjetet për të frenuar përhapjen e sëmundjes. Kryesuesi i misionit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për luftën kundër virusit Ebola në Afrikën Perëndimore ka deklaruar se ende nuk janë në…

​‘Puna e patologut vazhdon të mbetët nën hije’

​‘Puna e patologut vazhdon të mbetët nën hije’

05 nentor 2014.- Në Ditën Ndërkombëtare të Patologjisë, preokupimi kryesorë për ushtruesit e këtij profesioni mbetet fakti se puna e patologut nuk duket mjaftueshëm. Andaj, edhe është vendosur që kjo ditë të shënohet me aktivitete të cilat do të njoftojnë njerëzit për punën që bënë patologu. Me disa fletushka në të cilat janë shënuar disa informacione për punën e patologut, Instituti i Anatomisë…

Page 2 of 10112345...102030...Last »