2014

Page 3 of 32512345...102030...Last »

Shefi i EULEX-it: Nuk i komentojmë hetimet, nuk po ndjekim penalisht asnjë gazetar

Shefi i EULEX-it: Nuk i komentojmë hetimet, nuk po ndjekim penalisht asnjë gazetar

Prishtinë, 30 tetor 2014.- EULEX-i nuk i komentoi shumë dyshimet për përfshirje në afera korruptive të zyrtarëve të këtij misioni. Shefi i EULEX-it Gabriele Meuci tha se hetimet për korrupsion janë duke u zhvilluar që nga viti 2013. Tha se për këtë një zyrtari iu është hequr pjesërisht imuniteti. Meuci përmendi edhe suspendimin e prokurores Maria Bamieh. Misioni për…

Përmbyllet fushata ‘Arsimi gjithpërfshirës për fëmijët me nevoja të veçanta arsimore’

Përmbyllet fushata ‘Arsimi gjithpërfshirës për fëmijët me nevoja të veçanta arsimore’

30 tetor 2014.- Është bërë përmbyllja e fushatës tri javore me moton ‘Arsimi gjithëpërfshirës për fëmijët me nevoja të veçanta arsimore’, qëllimi i së cilës ishte vetëdijesimi i popullatës për arsim për fëmijët me nevoja të veçanta. Kjo fushatë tri javore po ashtu ka pasur për qëllim që sa më shumë fëmijë me nevoja të veçanta të përfshihen në shkolla dhe institucione…

Universitetet e Maqedonisë dhe disa vendeve të rajonit nuk janë në listën e “News & World Report”

Universitetet e Maqedonisë dhe disa vendeve të rajonit nuk janë në listën e “News & World Report”

30 tetor 2014.- Sipas listës amerikane “News & World Report”, Universiteti më i mirë në botë është Universiteti Harvard. Sa i përket regjionit tone, më së miri është ranguar Universiteti i Beogradit, në pozitën e 388, ndërsa Universiteti i Zagrebit në pozitë e 489, nga gjithsejtë 496 universitete të ranguara në botë, transmeton INA. Universiteti i Lubjanës është radhitur në vendin…

Ivanovi për tre ditë vizitë në Serbi

Ivanovi për tre ditë vizitë në Serbi

Shkup, 30 tetor 2014.- Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov i shoqëruar nga zonja e tij për tre ditë do të qëndrojë për vizitë në Serbi. Kabineti presidencial informoi se Ivanov sot ka nisur vizitën, nderësa prej nesër do të nis agjendën e takimeve, duke u takuar me homologun nikoqir Tomislav Nikoliq, por më pas edhe me kryetaren e Parlamentit, Maja Gojkovic. Gjatë kësaj…

Gruaja dhe burri kanë të drejtë të barabartë në pronësi

Gruaja dhe burri kanë të drejtë të barabartë në pronësi

Jahjaga: E drejta në pronësi është e pamohueshme 30 tetor 2014.- Është lansuar fushata ‘Për të Mirën Tonë’, e cila ka për qëllim vetëdijesimin e qytetarëve për regjistrimin e pronës së përbashkët të të dy gjinive. Udhëheqës të shtetit të Kosovës, e përfaqësues të ambasadave të huaja në vend, kanë thënë se edhe prona duhet të ndahet në mënyrë të barabartë mes…

LAN-i u takua pa VV, Haradinaj kërkon thirrjen e seancës

LAN-i u takua pa VV, Haradinaj kërkon thirrjen e seancës

Prishtinë, 30 tetor 2014.- (E plotësuar)Pas një orë e gjysmë bisedime në Zyrën parlamentare të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje të re dhe as nuk kanë dalë me ndonjë alternativë se si të dilet nga situata që po e fut Kosovën në një krizë të thellë,raporton Lajmi.net. Pas takimit, i cili…

Prokuroria çeke di për hetimet në EULEX ndaj Jaroslava Novotnës

Prokuroria çeke di për hetimet në EULEX ndaj Jaroslava Novotnës

30 tetor 2014.- Prokuroria Shtetërore e Republikës Çeke është njoftuar për hetimet që po bëhen në EULEX për shkak të dyshimeve se kryeprokurorja e misionit evropian në Kosovë, shtetasja çeke Jaroslava Novotna, transmeton Koha.net raportimet nga burime çeke. Hetimet me dyshimet se ajo ka marrë ryshfet për të ndaluar hetimet penale të politikanëve, ka thënë zëdhënësi i Prokurorisë çeke, Petr Mali, duke…

Sarajevë: Pranga dy shqiptarëve nga Gostivari, kapen me 1 kg heroinë

Sarajevë: Pranga dy shqiptarëve nga Gostivari, kapen me 1 kg heroinë

Sarajevë, 30 tetor 2014 – Policia boshnjake ka mundësuar arrestimin e dy shtetasve të Maqedonisë, si të dyshuar për tregti me drogë. Dy shtetasit janë Shaban H. dhe Idrizi Sh. nga Gostivari. Ata janë arrestuar në stacionin ndërkombëtar të autobusëve në Sarajevë, me më shumë se një kilogram drogë “heroinë”, të cilin e fshihnin në brez. Detyra e tyre ka qenë ta transportonin…

NATO: Aktivitet i pazakonshëm i aeroplanëve rusë në Evropë

NATO: Aktivitet i pazakonshëm i aeroplanëve rusë në Evropë

Bruksel, 30 tetor 2014 – NATO-ja thotë se i ka ndjekur katër grupe të aeroplanëve luftarakë rusë “që kanë ndërmarrë manovra ushtarake domethënëse” në hapësirën ajrore afër kufijve të Bashkimit Evropian, gjatë 24 orëve të fundit.Më tutje, NATO-ja mbrëmë ka njoftuar se “këto fluturime të konsiderueshme ruse paraqesin një nivel të pazakonshëm të aktivitetit ajror mbi hapësirën evropiane”. Ky aktiveitert…

Suedia njeh zyrtarisht shtetin palestinez

Suedia njeh zyrtarisht shtetin palestinez

Stokholm, 30 tetor 2014 – Suedia zyrtarisht e ka njohur sot shtetin palestinez, duke u bërë vendi i parë madhor evropian, që vepron në këtë mënyrë.Megjithatë, ky zhvillim nuk ishte befasues, meqë Suedia më herët kishte sinjalizuar se së shpejti do ta bënte njohjen e shtetit palestinez. Ministrja e jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom, e ka shpallur njohjen zyrtare duke…

Page 3 of 32512345...102030...Last »