2014

Page 3 of 1,66512345...102030...Last »

Lavrov: Uashingtoni po dëshiron të ndajë Rusinë nga Evropa

Lavrov: Uashingtoni po dëshiron të ndajë Rusinë nga Evropa

20.10.2014 Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po shfrytëzojnë situatën në Ukrainë, për siç thotë ai ‘t’ia treguar vendin Rusisë”. Lavrov i ka bërë këto komente gjatë një ligjerate mbajtur sot në Moskë, ku ka shtuar se marrëdhëniet e ftohta mes Moskës dhe Uashongtonid to të zgjasin për një kohë të g jatë. “Uashingtoni po…

Promovohet “Enciklopedia Antologjike e Mendimit Shqiptar”, nga Ndriçim Kulla

Promovohet “Enciklopedia Antologjike e Mendimit Shqiptar”, nga Ndriçim Kulla

20 tetor 2014.- Enciklopedia Antologjike e Mendimit Shqiptar, nga viti 1807 deri në vitin 1957, është libri që i ka munguar kombit shqiptar. Kështu të paktën ka thënë, vet autori I këtij libri, Ndriçim Kulla, i cili e promovoi librin e tij, sot në Prishtinë në objektin e Bibliotekës Kombëtare. Siç ka treguar ai, në një turmë të ditës ka punuar në…

“Messi më i mirë se CR7”

“Messi më i mirë se CR7”

20 tetor 2014.- Sulmuesi i Barcelonës, Luis Suarez mendon se bashkëlojtari i tij, Lionel Messi është më i mirë se ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo. Ish ylli i Liverpoolit gjatë kësaj verë iu bashkua skuadrës katalonase, ndërsa në “El Classion” në mes Realit dhe Barçës, pritet të debutoj sulmuesi i Urugait. “Në opinionin tim Messi është një futbollist më i mirë se…

Reagim për tekstin e Profesor Vesel Latifit

Reagim për tekstin e Profesor Vesel Latifit

Prishtinë,20 tetor 2014.- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës (RrGGK), në emër të një numri aktivistesh akademikeve, dhe organizatave të shoqërise civile shpreh revoltë të thellë ndaj kapitullit “Karakteristikat e viktimave të marrëdhënies seksuale me dhunë” nga Profesor Vesel Latifi. Sipas këtij teksti: “Viktimat e marrëdhenieve seksuale me dhunë zakonisht janë femrat që gënjehen lehtë, të pakujdesshme, mendjelehta, dhe të…

OBT: Tensionet gjeopolitike po frenojnë turizmin në Ballkan

OBT: Tensionet gjeopolitike po frenojnë turizmin në Ballkan

Tiranë, 20 tetor 2014.- Tensionet gjeopolitike në rajon kanë prekur dhe frenuar turizmin shqiptar, por jo vetëm. Kështu konstaton Organizata Botërore e Turizmit, përfaqësues të së cilës kanë qenë sot në Tiranë për të marrë pjesë në konferencën ndërkombëtare me temë: Menaxhimi i Sezonalitetit në Turizëm. Ndërsa, u ndal te Shqipëria, sekretari i përgjithshëm i OBT-së, Taleb Rifai, tha se…

‘Sektori privat duhet të jetë shtylla kryesore e ekonomisë’

‘Sektori privat duhet të jetë shtylla kryesore e ekonomisë’

Pejë, 20 tetor 2014.- Një delegacioni i udhëhequr nga Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar bëri një vizitë në Devolli Corporation, ku u njoftuan për historianin 25 vjeçar, të arriturat, asetet dhe investimet kapitale. Gjatë vizitës delegacioni u pritë nga përfaqësuesit e Devolli Corporation të udhëhequr nga Pronari Shkelqim Devolli dhe Drejtori i Përgjithshëm Ismet Bojku me ç’rast patën…

Kuçi takoi Shefin e ri të EULEX-it

Kuçi takoi Shefin e ri të EULEX-it

Prishtinë, 20 Tetor 2014 – Ministri në detyrë i drejtësisë, Hajredin Kuçi, sot priti në takim Shefin e ri të EULEX-it, Gabriele Meucci, me ç’rast e përgëzoi për detyrën e re, si Shef i Misionit të EULEX-it, duke i uruar mirëseardhje në Kosovë. Gjatë këtij takimi, Ministri Kuçi dhe Shefi i EULEX-it, Meucci diskutuan për zhvillimet e fundit në Kosovë, konkretisht…

Skandali në Samitin e Milanos, Kodheli: Shqipëria s’ka qenë pjesë

Skandali në Samitin e Milanos, Kodheli: Shqipëria s’ka qenë pjesë

20 tetor 2014.- (e plotësuar)Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë sqaron opinionin publik dhe Partinë Demokratike që gjatë gjithë javës së kaluar ministrja Mimi Kodheli ka drejtuar ministerialin e Kartës së Adriatikut, i cili u mbajt në Budva të Malit të Zi. “I bëjmë thirrje Partisë Demokratike të informohet përpara se të bëjë deklarata qesharake që synojnë jo vetëm të keqinformojnë publikun, por…

Ferronikeli dhe Kosova Munich sprovojnë forcat në “Bajram Aliu”

Ferronikeli dhe Kosova Munich sprovojnë forcat në “Bajram Aliu”

20 tetor 2014.- Stadiumi “Bajram Aliu” në Skenderaj, nesër pasdite do të jetë arenë e një spektakli futbollisitik, ku do të sprovojnë forcat fituesja e Kupës së Kosovës, Ferronikeli dhe fituesja e Kupës së Kosovës për Gjermani, Kosova e Munihut. Këto dy skuadra do të vazhdojnë traditën e kamotshme të këtyre ndeshjeve revyale që luhen në vendin tonë prej shumë vitesh, por…

Vjedhin gypat e ngrohjes, arrestohen dy persona

Vjedhin gypat e ngrohjes, arrestohen dy persona

20 tetor 2014.- Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Obiliq, pasi që të njëjtit janë zënë duke vjedhur dhetërhequr me traktorin e tyre një gyp metalik që është duke u montuar në nxemjen me avull. Me vendim të prokurorit dy të dyshuarit pas intervistimit janë dërguar në mbajtje.

Page 3 of 1,66512345...102030...Last »