Search Results

Page 1 of 41234

Veseli priti Ambasadoren e Turqisë

Veseli priti Ambasadoren e Turqisë

15 dhjetor 2014.- Kryetari Veseli theksoi përkushtimin për transparencën e legjislativit dhe organizim e funksionim sa më efikas të Kuvendit të Kosovës. Në veçanti theksoi interesin e Kuvendit të Kosovës për të thelluar bashkëpunimin ndërparlamentar me Turqinë. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar takim me ambasadoren e Republikës së Turqisë në Kosovë, znj. Songül Ozan. Ambasadorja Ozan…

Rama: Neve na duhet një Shqipëri evropiane

Rama: Neve na duhet një Shqipëri evropiane

Tiranë, 30 dhjetor 2013.- Në konferencën e fundvitit të organizuar në sallën e hartave në selinë e kryeministrisë, ku ishin të pranishëm edhe të gjithë ministrat e kabinetit, shefi i qeverisë shqiptare, Edi Rama,theksoi se viti i ardhshëm do të jetë viti i rilindjes në të gjitha drejtimet dhe i rimëkëmbjes ekonomike të vendit. “Qeveria do të mbajë përgjegjësi për gjithçka i…

Vuçiq i kërkon serbëve të dalin në zgjedhje

Vuçiq i kërkon serbëve të dalin në zgjedhje

01 nentor 2013 Zëvendëskryeministëri i parë i Qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vuçiq u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të dalin masovikisht në zgjedhjet e 3 nëntorit. Të njëjtën gjë e ka thënë edhe ministri pa portofol për Kosovën, Aleksandër Vulin. Vuçiq në Graqanicë ka thënë se sic ka të drejt të flas në Kosovë, kryeministri i Turqisë…

Edhe Serbia ëndërron Januzajn!

Edhe Serbia ëndërron Januzajn!

Beograd, 7 Tetor Pas Shqipërisë, Belgjikës, Anglisë, Turqisë dhe Kroacisë, edhe Serbia është futur në garë për ta bërë të vetin talentin shqiptar të Manchester United-it, Adnan Januzajn. 18 vjeçari në fundjavën që lamë pas shpërtheu me dygolësh në fitoren e “Djajve të Kuq” kundër Sunderlandit (1-2), ndeshje kjo e zhvilluar në kuadër të Premier Ligës angleze. Gazeta beogradase, “Kurir” të hënën…

CIA parashikoi luftë mes Shqipërisë dhe Serbisë në fillim të viteve ‘90

CIA parashikoi luftë mes Shqipërisë dhe Serbisë në fillim të viteve ‘90

Uashington-Beograd, 28 shtator 2013 Në fillim të viteve ’90-të amerikanët kishin pritur një konflikt të armatosur në Kosovë, për të cilin kishin vlerësuar se ishte i pashmangshëm. CIA kishte parashikuar se do të ishte e pamundur të mënjanohej lufta në mes Shqipërisë dhe Serbisë, në të cilën ushtria shqiptare do të dilte humbëse, kurse Serbia në një periudhë të caktuar…

Vllasi: Mos të debatojmë për kufijtë

Vllasi: Mos të debatojmë për kufijtë

Shkup, 1 shtator Ish –politikani i lartë në Kosovë gjatë administratës jugosllave, Azem Vllasi, ka deklaruar në Konferencën për luftërat në Ballkan, se një shekull pas luftërave ballkanike, është koha për një bashkëpunim më të relaksuar dhe për një bashkëjetesë paqësore. “Mjerisht, popujt e Ballkanit, sidomos kah juglindja, nuk kemi traditë të bëjmë politikë në mënyrë të pavarur. Të mos përmenden…

Lufta Turko – Veneziane (1645-1669) dhe terrorizmat Turke në trojet shqiptare

Lufta Turko – Veneziane (1645-1669) dhe terrorizmat Turke në trojet shqiptare

Tiranë, qershor 2013 Mezi i shekullit të XVII për Perandorinë Otomane përkon me angazhimin e saj në luftën për marrjen e ishullit të Kretës e njohur ndryshe edhe me emrin Lufta e Kandias (1645-1669). Veprimet luftarake kryesore u zhvilluan në detin Egje e në ishulli i Kretës mirëpo një front i dytë, jo më pak i rëndësishëm, u zhvillua edhe…

Kadare: Osmanët nuk i mbrojtën shqiptarët nga sllavët

Kadare: Osmanët nuk i mbrojtën shqiptarët nga sllavët

Berlin, qershor 2013 Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, ka folur rreth përpjekjeve të Turqisë së Recep Tayyip Erdoganit për ndryshimin e teksteve të historisë në Kosovë.

Në një intervistë me gazetaren Mimoza Cika-Kelmendi të Radios Deutsche Welle, Kadare rrëzon edhe një prej teorive më të mëdha të mbrojtësve të ndryshimeve historike, atë se Turqia i mbrojti shqiptarët nga sllavët. Bashkëbisedimi me…

Tolerancën fetare Evropa ta mësoj nga shqiptarët

Tolerancën fetare Evropa ta mësoj nga shqiptarët

Tiranë, 18 maj 2013 Kryetarët e Bashkësive Islame të Ballkanit janë pritur sot në një takim nga kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha me rastin e organizimit të konferencës së 6-të të tyre në Tiranë. Berisha ka theksuar rëndësinë e dialogut ndërkulturor, ndërsa ka veçuar shembullin e Shqipërisë, besimet fetare të së cilës nuk e përçanë për asnjë moment këtë komb. “Nuk janë…

Jahjaga: Shqiptarët në Turqi, ambasador të vlerave tona

Jahjaga: Shqiptarët në Turqi, ambasador të vlerave tona

11 prill 2013 Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka takuar në Stamboll përfaqësues të komunitetit shqiptar në Turqi. Në mbrëmjen e organizuar me këtë rast presidentja ka vlerësuar lartë qytetarët shqiptarë për ruajtjen e krenari të identitet kombëtar dhe dhënien e kontributit për ndërtimin e një shoqërie paqeje dhe stabiliteti. Jahjaga ka theksuar edhe kontributin e madh siç tha…

Page 1 of 41234