Search Results

Page 1 of 512345

Serbi-Shqipëri te ura e Ibrit, mund ta “nxejë” situatën në Mitrovicë

Serbi-Shqipëri te ura e Ibrit, mund ta “nxejë” situatën në Mitrovicë

Mitrovice, 14 tetor 2014.- Emocionet e ndeshjes Serbi-Shqipëri të rinjët mitrovicas do t’i ndjekin në ambient të hapur nëpërmjet LED monitorave të vendosur krejt pranë urës kryesore të Ibrit, në të dy pjesët e këtij qyteti. Kështu ka ndodhur edhe në të kaluarën, kur tek “Keji” në jug të Mitrovicës, që ndodhet krejt pranë urës kryesore të Ibrit, por edhe në ‘Dolce…

Mirëpritet “Anadolu Agency” në shqip

Mirëpritet “Anadolu Agency” në shqip

Sarajevë, 01 tetor 2014.- Fillimi i publikimit të lajmeve zyrtarisht në gjuhën shqipe nga Anadolu Agency (AA) është mirëpritur dhe përshëndetur nga personalitete politike dhe të botës akademike nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.

Prof As Dr Gentiana Skura: Është një vlerë e shtuar e peizazhit mediatik në Ballkan Në një reagim dhënë për gazetarin e AA, Prof As Dr Gentiana Skura, studiuese e…

Përurohet xhamia ‘Bajram Pasha Isa Beg’ në Mitrovicë

Përurohet xhamia ‘Bajram Pasha Isa Beg’ në Mitrovicë

Mitrovicë, 20 qershor 2014.- Nën leximin e ajeteve Kur’anore, dhe në prani të strukturave më të larta të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), dhe të Turqisë, ministrave të të dyja shteteve, deputetëve nga Turqia, ambasadorëve, përfaqësuesve të pushtetit lokal, hoxhallarëve, e shumë xhematlinjëve, është përuruar të premten xhamia ‘Bajram Pasha Isa Beg’ në qendër të Mitrovicës. Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim…

Bunjaku: ‘Shtëpia nuk ndërtohet brenda nate’

Bunjaku: ‘Shtëpia nuk ndërtohet brenda nate’

27 maj 2014.- Përzgjedhësi i Përfaqësues së Kosovës në futboll, Albert Bunjaku nëpërmjet një letre të publikuar në profilin e tij në Facebook, i është drejtuar opinionit për paraqitjet e përfaqësues sonë në tri ndeshjet e para zyrtar ndërkombëtare. Kosova nën drejtimin e Bunjakut ka zhvilluar tri sfida miqësore nën monitorimin e FIFA-së. Sfida e parë nisi me barazim pa gola kundër…

Senegali në epërsi

Senegali në epërsi

Gjeneve, 25 maj 2014.- (I plotësuar) Senegali ka kaluar në avantazh kundër Kosovës prej 1-3, në miqësoren që po luhet në Gjenevë. Skuadra e Senegalit më mirë e ka nisur pjesën e dytë dhe pas vetëm tre minutave sërish përmes Niasse shënuan golin e dytë dhe të epërsi në 1-2, derisa dy minuta më vonë mysafirët shënuan edhe golin e tretë./KP/ Pjesa e parë, Kosova-Senegali 1-1 Gjeneve, 25 maj 2014.- Është mbyllur me shifrat…

Mitrovica në festë…

Mitrovica në festë…

Mitrovicë, 21 maj 2014.- Qyteti i Mitrovicës që sot është nikoqir i ndeshjes Kosovë – Turqi, është ‘pushtuar’ nga qytetarë dhe tifozë të shumtë nga mbarë vendi, duke krijuar kështu atmosferë festive në këtë qytet. Ata, si asnjëherë më parë në Kosovë, u bashkuan për të motivuar lojtarët kosovarë, duke kënduar nëpër rrugë të qytetit në mbështetje të kombëtares së Kosovës. Automjete me…

Sot, Kosova-Turqia

Sot, Kosova-Turqia

21 maj 2014 - E gjithë vëmendja e futbolldashësve, por edhe qytetarëve të Kosovës sot do të jetë e përqendruar në Stadiumin Olimpik “Adem Jashari’. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll do të sfidojë Turqinë, në sfidën e dytë ndërkombëtare nën ombrellën e FIFA-së. Kosova do të sprovojë forcat më njërën ndër kombëtaret më të forta në Evropë, për faktin se pjesë e ekipit…

Kosova e gatshme për sfidën me Turqinë

Kosova e gatshme për sfidën me Turqinë

Prishtine, 20 maj 2014.- Përfaqësuesja e Kosovës në futboll, të martën pasdite ka zhvilluar seancën stërvitore në prag të miqësores kundër Turqisë. Kosova dhe Turqia do të ndeshen nesër padite në Stadiumin Olimpik ‘Adem Jashari’ të Mitrovicës, në ndeshjen e dytë ndërkombëtare nën monitorimin e FIFA-së. Përzgjedhësi i Kosovës, Albert Bunjaku për rreth 1 orë gjysmë pa nga afër formën e lojtarëve të…

Ahmeti uron Erdoganin për fitoren

Ahmeti uron Erdoganin për fitoren

Tetovë, 1 prill- Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka uruar për fitoren ën zgjedhjet lokale kryetarin e Partisë për Drejtësi dhe zhvillim në Turqi Rexhep Taip Erdogan. “Kam kënaqësinë e veçantë në emrin tim personal dhe të partisë të cilën e drejtoj (BDI) t’u përcjelli urimet më të përzemërta me rastin e fitores së madhe të partisë tuaj (AKP)…

“Gjenerali…” impresionoi artdashësit turq dhe shqiptarë në Bursa

“Gjenerali…” impresionoi artdashësit turq dhe shqiptarë në Bursa

Bursë, 10 mars 2014.- Në kuadër të Festivalit ndërkombëtar të teatrove të vendeve të Ballkanit, “Bursa 2014”, Teatri Shqiptar nga Shkupi shfaqi mbrëmë në Bursa të Turqisë “Gjeneralin e ushtrisë së vdekur të Ismail Kadaresë, në regji të Dino Mustafiq. Ky festival ka nisur më më 8 mars dhe do të zgjasë deri më 22 të këtij muaji dhe në të…

Page 1 of 512345