Search Results

Page 1 of 41234

Kulturë: “Shembja e Kullës së Ajfelit” – në Poloni

Kulturë:  “Shembja e Kullës së Ajfelit” – në Poloni

21 tetor 2014.- Shfaqja “Shembja e Kullës së Ajfelit”, në regji të Blerta Nezirajt, do të shfaqet neser (23 tetor, nga ora 19:00), në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Demoludy” që mbahet në Olsztyn të Polonisë. “Shembja…” atje do të shfaqet në skenën kamertale të “Teatr im. Stefana Jaracza”. “Shembja e Kullës së Ajfelit” është prodhimi i Qendrës Multimedia…

“Shembja e Kullës së Ajfelit” botohet në Itali

“Shembja e Kullës së Ajfelit” botohet në Itali

Prishtinë, 10 gusht.- Tragjikomedia “Shembja e Kullës së Ajfelit” e autorit Jeton Neziraj është botuar në italisht, nga shtëpia botuese italiane CUT-UP Edizione e La Spezia-s. Në italisht (me titull “La Distruzione Della Torre Eiffel”), drama është përkthyer nga Giancarla Carboni dhe Monica Genesin, nën përkujdesin e Annamaria Monteverdi. Botimi në italisht i kësaj drame shoqërohet…

Erdogan, një udhëheqës në gjurmët e Sulltanit

Erdogan, një udhëheqës në gjurmët e Sulltanit

07 gusht 2014.- Të dielën, kryeministri i Turqisë, Rexhep Tajib Erdogan, sipas të gjitha gjasave do të fitojë zgjedhjet presidenciale. Revista gjermane, Der Shpigell, ka bërë një analizë për atë se pse Erdogan adhurohet aq shumë nga turqit. Revista gjermane, Der Shpigell, ka analizuar situatën në Turqi, para zgjedhjeve presidenciale, të cilat do të zhvillohen të dielën dhe nga të cilat sipas…

Mitrovicë: Vazhdoi gjykimi ndaj “Grupit të Drenicës”

Mitrovicë: Vazhdoi gjykimi ndaj “Grupit të Drenicës”

Mitrovicë, 25 qershor 2014.- Në ditën e dytë të dhënies së dëshmisë në procesin gjyqësor ndaj Grupit të Drenicës, dëshmitari A akuzoi Sylejman Selimin, Jahir Demakun dhe Isni Thaçin se “u rrah dhe u maltretua në burgun e Likocit”. “ Në ditën e parë të qëndrimit në burg, ka ardhur një person më ka kapur për gjoksi dhe më rrahte me…

Mitrovicë: U mbajt seanca kryesore ndaj “Grupit të Drenicës”

Mitrovicë: U mbajt seanca kryesore ndaj “Grupit të Drenicës”

Mitrovicë, 12 qershor 2014.- Sot në Gjykatën Thememlore në Mitrovicë, është mbajtur seanca kryesore ndaj Sylejman Selimit, Jahir Demakut, Sami Lushtakut, Sabit Gecit, Avni Zabeli, Ismet Haxhës dhe Sahit Jasharit, në rastin e njohur si “Grupi Drenica”. Në këtë seancë, shumica e avokatëve kanë dhënë fjalët hyrëse, ndërsa seanca do të vazhdojë nesër, më 13 qershor. “Në emër të ekipit mbrojtës të Sylejman…

“Shembja e Kullës së Ajfelit” shfaqet në Lyon

“Shembja e Kullës së Ajfelit” shfaqet në Lyon

24 maj 2014.- Shfaqja kosovare “Shembja e Kullës së Ajfelit”, në regji të Blerta Nezirajt, do të shfaqet sot dhe nesër nga ora 16:30 në Lyon, në Théâtre Nouvelle Génération. Shfaqja kosovare është pjesë e festivalit “Printemps d’Europe” që po mbahet në Lyon dhe në disa qytetet tjera të Francës. “Shembja e Kullës së Ajfelit” është prodhimi i Qendrës Multimedia dhe ka…

Shqiptarët, për dhjetë vjet ishin zotër të Jerusalemit

Shqiptarët, për dhjetë vjet ishin zotër të Jerusalemit

Jerusalemi dhe shqiptarët, ç’lidhje mund të kenë mes tyre? Asnjë! Janë jo pak, por 1736 kilometra larg njëri-tjetrit. Por…mos u nxitoni! Prisni aq sa të keni kohë të shfletoni historinë mijëravjeçare të qytetit të Davidit dhe Solomonit, të Jezu Krishtit dhe profetit Muhamed dhe do të shihni se Qyteti i Shenjtë ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri…

“Shembja e Kullës së Ajferit” në Teatrin Kombëtar

“Shembja e Kullës së Ajferit” në Teatrin Kombëtar

Prishtinë, 07 shkurt 2014.- Sonte në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të jepet shfaqja “Shembja e Kullës së Ajfelit” e autorit Jeton Neziraj. Shfaqja rrëfen historinë e çuditshme të një europiani i cili kidnapohet nga dy terroristë islamistë për shkakun se ai këmbëngul që t’ua heqë mbulesën nga koka grave myslimane në Paris. Në shfaqje luajn: Shengyl Ismaili, Adrian Morina,…

“Sulltani” në gjykatë, më 27 nëntor

“Sulltani” në gjykatë, më 27 nëntor

Prishtinë, 20 nëntor 2013  Është caktuar seanca e parë fillestare për aktakuzën e dytë në rastin e Gjeneral Sylejman Selimi, Ismet Haxha, Shefki Hyseni dhe Nexhat Qubreli për datën 27 nëntor 2013 në gjykatën themelore të Mitrovicë të veriut të cilën e ka përcaktuar misioni i EULEX-it Tomë Gashi, avokat i Sylejman Selimit, për Kosovapress, ka thënë se këtë herë nuk është transferuar…

Bosfori-4 minuta për të lidhur kontinentet…

Bosfori-4 minuta për të lidhur kontinentet…

Ankara, 29 tetor 2013 Turqia është konsideruar shpesh si urë lidhëse mes Evropës dhe Azisë. Prej ditës së sotme dy kontinentet do të jenë të lidhura zyrtarisht, për herë të parë, nga një tunel nënujor multimiliardë dollarë. Kanali “Marmaray”, një kombinim mes detit Marmara dhe “hekurudhës” (ray në turqisht) është pjesë e projektit 4.5 miliardë dollarë për megaprojektin e 76 km të…

Page 1 of 41234