Ftesë për intervistim

Ftesë për intervistim

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Demush Laçi, është i ftuar i radhës për intervistim nga Gjykata Speciale.

Demush Laçi këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social Facebook. “Të nderuar miq, Bashkëluftetarë të Ushtrisë Çlitimtare të Kosovës. Ju njoftoj se edhe unë si shumë bashkëluftëtarë sot mora një Ftesë për intervistim nga Zyra e Prokurorit të Specializuar nga Gjykata Speciale në Hagë-Holandë”, ka shkruar Laçi.

Ndërkohë ftesat nga Specialja po vazhdojnë, gjatë këtyre ditëve është bërë e ditur se edhe Rexhep Selimi është ftuar për t’u intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, në cilësinë e të dyshuarit, ndërsa ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Xhavit Elshani në cilësinë e dëshmitarit. Gjatë këtij muajit është ftuar edhe kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovcin dhe ish- pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Selim Krasniqi. Ndërsa më 7 nëntor Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli deklaroi se e ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Ai përmes një konference për media pati treguar se kësaj ftese do t’i përgjigjet me 4 dhjetor.

Gjykata Speciale është përgjegjëse për hetimin e krimeve kundër njerëzimit, krimeve të luftës dhe krimeve tjera penale në lidhje me akuzat nga Raporti i Këshillit të Evropës i vitit 2011, ku flitet për krimet e pretenduara se i kanë bërë pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në periudhën prej vitit 1998 e deri në vitin 2000./21Media