Do të ketë edhe reshje shiu temperatura deri në 21 gradë

Do të ketë edhe reshje shiu temperatura deri në 21 gradë

Sot në vendin tonë pritet që moti do të jetë me re dhe i freskët, herë pas here me shi, kurse reshje më të mëdha priten në rajonet lindore, qendrore, perëndimore dhe jugperëndimore.

Në rajonet lindore dhe qendrore priten rreth 30 litra shi për metër katror në 24 orë, dhe në perëndim dhe në jugperëndim rreth 40 litra.

Temperatura e mëngjesit do të jetë 13 deri 17 gradë, ajo më e larta e ditës do të jetë nga 17 në 21 gradë.

Sipas parashikimit të motit për shtatë ditët e ardhshme,
të enjten dhe të premten do të jetë mot kryesisht me re, herë pas here me shi, ndonjëherë me stuhi.

Të shtunën, pritet që reshjet të ndërpriten.

Të dielën dhe në fillim të javës së ardhshme do të jetë mot kryesisht me diell kurse temperatura mesatare do të jetë 25-28 gradë.

Përkeqësimi i situatës biometeorologjike do të shkaktojë një rritje të simptomave te pacientët me sëmundje kronike veçanërisht të astmatikëve dhe te ata me sëmundje reumatike./21Media