Gjërat pozitive që ju ndodhin në trup nëse flini 8 orë çdo ditë

Gjërat pozitive që ju ndodhin në trup nëse flini 8 orë çdo ditë

Një studim ka treguar se gjumi për 8 orë rregullisht nuk është me të vërtetë luks, por më shumë një pjesë thelbësore e një rutine të shëndetshme. Mungesa e orarit të gjumit mund të ndikojë seriozisht në shëndetin tuaj mendor, emocional dhe fizik. Studiuesit kanë zbuluar se vetëm rreth 40% e njerëzve në SHBA bëjnë gjumë të mjaftueshëm, përcjell rtv21.tv

Do të mësoni gjëra të reja më shpejt

Nëse nuk bëni gjumë të mjaftueshëm, kjo ka një efekt se sa mirë mund të përqendroheni në aftësi të reja dhe të mbani mend gjëra të reja. Shkencëtarët kanë zbuluar se ju përpunoni informacione të reja derisa flini. Me fjalë të tjera, mendja dhe trupi jonë janë më të mira në mëngjes pasi të keni bërë një pushim të duhur. Dhe kjo vlen për çdo aftësi të re, nga studimi universitar deri tek luajtja e një sporti të ri.

Do të jeni më të vetëdijshëm

Kur pushoni sa duhet rregullisht, përqendrimi dhe aftësitë tuaja për zgjidhjen e problemeve funksionojnë në nivelet e tyre optimale. Mund të mendoni më qartë dhe të merrni vendime më shpejt.

Ju do ta kontrolloni më lehtë peshën tuaj

Studimi ka treguar që derisa jeni duke fjetur, gjeneroni një hormon të quajtur leptin, që i thotë trupit tuaj se jeni të plotë dhe se nuk keni nevojë për më shumë ushqim. Kur nuk pushoni sa duhet, ai del jashtë ekuilibrit dhe filloni të merrni dëshirat për ushqim, përcjell rtv21.tv

Shëndeti juaj do të përmirësohet

Shkencëtarët kanë zbuluar se bërja e gjumit të mjaftueshëm jo vetëm që do të zvogëlojë nivelin tuaj të stresit, por gjithashtu do të parandalojë rrezikun e marrjes së presionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë.

Ju mund të parandaloni zhvillimin e diabetit

Hulumtimet kanë zbuluar se gjumi bën një ndryshim të madh në rregullimin e sheqerit në gjak dhe ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe si rezultat, parandalimin e diabetit tip 2. Duket se faza “e thellë” e gjumit është veçanërisht e rëndësishme për këtë dhe nëse e shkurtoni kohën e gjumit, ka shumë të ngjarë që ta kaloni atë pjesë të rëndësishme.

Do të shëroheni nga ftohja më shpejt

A ndiheni të përgjumur kur jeni i sëmurë? Epo, me sa duket ka një arsye për këtë. Studimet kanë vërtetuar që trupi ynë shkon në gjendje gjumi për tu rikuperuar. Kjo mënyrë e gjumit është kur sistemi imunitar është më i efektshmi për të luftuar bakteret.

Lëkura juaj do të duket më e mirë

Lëkura është një tregues shumë i mirë i shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme. Ju mund të jeni në gjendje ta maskoni, por nuk mund ta mashtroni me të vërtetë. Lëkura është organi juaj më i madh dhe merr ekspozim të vazhdueshëm ndaj motit, dritës UV, pluhurit dhe diellit dhe kur flini, lëkura  riparohet vetë, përcjell rtv21.tv

Do të jeni një shofer më i sigurt

Studimi ka treguar se drejtuesëve të cilëve u ka munguar gjumi i mjaftueshëm, ishin më shumë shoferë të prekur nga alkooli.

Bilanci juaj do të përmirësohet

Kur flini mjaftueshëm, koordinimi dhe ekuilibri juaj bëhet më i mirë, duke ju parandaluar nga të gjitha llojet e dëmtimeve fizike dhe aksidenteve./21Media