Një listë me ushqimet që duhet të konsumoni

Loading...

Një listë me ushqimet që duhet të konsumoni

A e dinit se ushqime të caktuara përmbajnë ushqyes, të cilët ndihmojnë për të qetësuar ankthin? Këto ushqime janë të pasur në vitaminë B, të cilët janë të njohura për të prodhuar një efekt qetësues në trup.

Provojini këto ushqime për të përjetuar një qetësim natyral ndaj stresit. Mund të ulni nivelet e stresit, duke kufizuar apo duke mënjanuar ushqime të caktuara.

Ushqime që duhet të konsumoni:

Bananet

Fasulet e zeza

Orizi kaf

Fasulet garbanzo

Cereale të fortifikuar

Patate

Kuinoa

Salmon i egër

Spinaq

Mish gjeldeti

Lëng perimesh

Arra

Ushqime që nuk i bëjnë mirë humorit:

Yndyrnat trans apo vajra të hidrogjenizuar që gjenden në shumë ushqime të shpejta, të përpunuara:

Pijet me kafeinë

Sheqeri

Karbohidrate të thjeshta që gjenden në pijet me gaz, ëmbëlsira, biskota dhe alkooli.