Një lugë nga kjo përzierje para gjumit dhe e sigurtë që nuk do të zgjoheni asnjëherë natën

Loading...

Një lugë nga kjo përzierje para gjumit dhe e sigurtë që nuk do të zgjoheni asnjëherë natën

Një ditë e mirë nuk duket që në mëngjes, por që në momentin që shtrihemi për të fjetur. Cilësia e gjumit ndikon në produktivitetin dhe humorin tonë dhe sapo hapim sytë në mëngjes mund të dallojmë nëse një ditë do të jetë e mirë apo jo.

Sipas një studimi amerikan kryer nga Sleep Foundation, rezulton se mesatarisht një person fle 7 orë e 36 minuta, dhe vetëm gjatë 60% të kohës flemë në mënyrë cilësore (gjumë të thellë). 20% e njerëzve raportojnë se zgjohen të lodhur ndaj më poshtë keni një recetë e cila do të ju ndihmojë në përmirësimin e gjumit.

Përbërësit: Mjaltë dhe kripë himalaje

Ajo që duhet të bëni është të përzieni 5 lugë mjaltë me një lugë kripë himalaje dhe masën e përftuar ta ruani në një kavanoz. Para se të flini merrni një lugë çaji nga kjo përzierje dhe mbajeni nën gjuhë deri sa të tretet vetë.

Kripa Himalajës përmban 84 minerale, magnezi është një prej tyre. Ky i fundit redukton sasinë e kortizolit, hormonit të stresit.