Iluzioni i optik që po çmend internetin

Iluzioni i optik që po çmend internetin

Në vitin 2015, “fustani i famshëm” u bë viral në internet, të cilët nuk mund të pajtoheshin nëse ishte i zi dhe blu apo ari dhe i bardhë.

Iluzioni i fundit optik i cili gjithashtu po bëhet viral është një fotografi e një dere të makinës e cila duket si një foto e një plazhi.

Nxënësi i dizajnit Muhammad Naeem, 20 vjeç, nga Pakistani, publikoi në Twitter këtë javë një fotografi, e cila shpejt grumbulloi mijëra reagime nga ndjekësit, shumë prej të cilëve thjesht nuk mund ta shihnin tjetër pos detit në dukje romantike, transmeton rtv21.tv.

Duke ndarë një fotografi të asaj që dukej të ishte një plazh me rërë, valë deti dhe një qiell i errët blu, ai zbuloi se në fakt ishte një derë e prishur e makinave.

Ai shkroi: Nëse mund të shohësh një plazh, qiell, shkëmbinj dhe yje atëherë ti je një artist. Por nuk është një pamje e tillë, është pjesa e poshtme e derës së makinave e cila duhet të riparohet.
Një tjetër ka shkruar “Unë me të vërtetë dua të shoh derën e makinave, por thjesht nuk e shoh”. Dhe disa të tjerë pranuan se pasi e kishin parë derën e makinës, ata nuk mund ta shihnin plazhin më.

Duke folur me Femail, Muhamedi shpjegoi se kjo makinë ishte jashtë shtëpisë së tij dhe rastësisht e kishte vërejtur se ishte një iluzionin optik.

“Isha e tronditur se sa shumë dukej si një plazh, kështu që mora fotografitë dhe postova, por nuk e kuptoja se do të fitonte shumë popullaritet”, u shpreh ai./21Media