Pamje apokaliptike në Kaliforni

Pamje apokaliptike në Kaliforni

Si pasojë e zjarreve, të cilat kanë kapluar Kaliforninë, deri me tani kanë vdekur 23 persona, ndërsa 550 të tjerë konsiderohen të zhdukur, kanë njoftuar sot autoritetet.

Janë shkatërruar 3600 objekte, me mijëra banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, ndërsa zjarret kanë kapluar rreth 69 mijë hektarë tokë, shkruan rtv21.tv

Zjarri filloi të dielën në mbrëmje dhe për shkak të erërave të fuqishme dhe thatësisë u përhap me shpejtësi në disa qarqe të Kalifornisë. Pjesa më e madhe e viktimave kanë vdekur, ngase kanë qenë duke fjetur kur shpërtheu zjarri.

Së paku 20 mijë banorë janë evakuuar, ndërsa zyrtarët kanë thënë se është ky zjarri më vdekjeprurës në historinë e Kalifornisë./21Media