Kapet 28 vjeçari në aeroport me 1 kg kokainë në lukth

1 min read

Një Brazilian u arrestua 10 ditë më parë në aeroportin e Zagrebit pasi tentoi të fusë në këtë vend gati 1 kg kokainë në formë të kapsulave, të cilat i kishte përbirë, e ka nxjerr atë dhe sot është paraqitur para gjykatës ku është mbrojtur në heshtje.

Sipas mediave kroate, Andrea (28) nga Brazili u arrestua me gati një kilogram kokainë në aeroportin e Zagrebit më 3 tetor.

Punonjësit e doganave në Aeroportin “Franjo Tudjman” në Zagreb dyshuan për brazilianin kur ai mbërriti nga Sao Paulo nëpërmjet Lisbonës, i cili ishte menjëherë i dyshimtë për doganierët, sepse Portugalia është në Bashkimin Evropian dhe kontrolli doganor nuk kryhet mbi udhëtarët që vijnë nga bashkimi doganor i përbashkët.

Ai u veçua nga pasagjerët e tjerë dhe ekzaminimi përcaktoi praninë e drogës në bagazhe. Pas kësaj, ai u referua për një rreze X, e cila përcaktoi se kishte 76 trupa të huaj në trup, domethënë kapsula, transmeton rtv21.tv.

Andreit iu deshën plot 10 ditë për të “nxjerrë” kapsulat e drogës nga trupi i saj, pavarësisht marrjes së laksativëve të fortë. Pas dhjetë ditësh, u përcaktua se ai kishte gjithsej 990 gram kokainë në trupin e tij.

Është llogaritur se ai do të fitonte 15 herë më shumë në Kroaci sesa kishte paguar për drogën në Brazil./21Media