U fundos një anije me migrantë

U fundos një anije me migrantë

Ministria e Brendshme turke njoftoi sot se një anije me migrantë u fundos në Detin Egje dhe se katër persona vdiqën gjatë aksidentit, ndërsa 30 u zhdukën.

Ministria njoftoi se një i mbijetuar irakian ftoi Gardën Bregdetare për të ndihmuar.

Aksidenti ndodhi në brigjet e qytetit të Karaburunit në provincën e Izmirit.

Rojet bregdetare turke dërguan anije, aeroplanë dhe helikopterë për të kërkuar  të zhdukurit.

Edhe pse fluksi i emigrantëve ka rënë, ata vazhdojnë të përpiqen të lundrojnë nga Turqia për të lundruar në Greqi në rrugën drejt vendeve të tjera evropiane.