Akuza për përfshirje në skandalin e ryshfetit

Loading...

Akuza për përfshirje në skandalin e ryshfetit

Choi Soon Sil, figura kryesore e përfshirë në skandalin e ryshfetit që rrëzoi nga pushteti ish-presidenten e Koresë së Jugut, Park Geun Hye, është dënuar me 20 vite burg, sipas agjencisë koreano-jugore të lajmeve Yonhap.

Gjykata e qarkut Seul, ka dorëzuar sot vendimin pasi këshilltarja e afërt e presidentes u dënua për përfshirje në skandalin e ryshfetit, shpërdorim të detyrës dhe ushtrimit të forcës.

“Choi është akuzuar për shfrytëzim të miqësisë së saj me Park dhe ushtrim të forcës ndaj 50 konglomeratëve të biznesit për të dhënë para për dy fondacione jofitimprurëse që ajo kontrollonte”, njoftoi Yonhap.

Gjithashtu, gjykata e dënoi atë me një gjobë prej 17 milionë dollarësh.