Çështje të rëndësishme, ndaj të cilave çiftet duhet të kenë kujdes

Çështje të rëndësishme, ndaj të cilave çiftet duhet të kenë kujdes

Gjetja e dikujt të veçantë nuk ishte kurrë diçka e lehtë. Por, është edhe më stresuese për të dashuruarit e sotëm, që përveç problemeve të vjetra, përballen me një seri sfidash të reja në marrëdhënie.

Të jetosh në epokën e internetit dhe mediave sociale  nuk është aspak e lehtë,

Më poshtë ju sjellim 12 çështje, që në thelb të gjitha çiftet i luftojnë sot, përcjell rtv21.tv

1. Duke kaluar shumë kohë së bashku

Thjesht kalimi i kohës së bashku nuk është e njëjta gjë me vendosjen e dikujt në qendër të universit tuaj dhe duke harruar nevojat tuaja personale. Por ,mesazhet e vazhdueshme dhe frika nga të qenit vetëm e bëjnë të lehtë krijimin e tendosjes së tepërt në marrëdhënie.

Zakonisht është koha t’i jepni njëri-tjetrit më shumë hapësirë kur irritoheni me partnerin pa asnjë arsye dhe filloni të ndjeheni të mërzitur.

2. Keqkuptimet në të shkruar

Disa gjëra nuk ndryshojnë kurrë: ju merrni informacionin më të rëndësishëm përmes komunikimit jo-verbal – tonit dhe gjuhës së trupit. Por, falë telefonave inteligjentë, njerëzit kalojnë shumë kohë duke u përpjekur të interpretojnë qëllimet e njëri-tjetrit nga një emoji i vetëm ose nga një përgjigje me një fjalë.

Kur ka nevojë të flisni për çështje të rënda, teksti mund të keqkuptohet- gjërat e kësaj natyre duhet të diskutohen përmes telefonit ose ballë për ballë, përcjell rtv21.tv

3. Ankthi për humbjen e partnerit 

Platformat e Takimeve e bëjnë të vështirë të mos mendoni për qindra marrëdhënie të mundshme që mund t’ju presin. Kjo krijon dyshime për një partner aktual dhe ju bën të pyesni veten nëse kemi bërë zgjedhjen e duhur dhe a nuk do të ishte më mirë të vazhdoni të kërkojmë “një”. Psikologët sugjerojnë të ridrejtoni atë energji: provoni të jeni lloj partneri që dëshironi të keni.

4. Frika nga marrja e vendimeve

Gjithmonë ekziston tundimi për tu larguar nga një bisedë e rëndë. Në vend që të bëni zgjedhjen dhe të merrni përgjegjësi, ju zakonisht keni një mundësi që thjesht të ndaloni të reagoni.

Por, si rezultat, të dashuruarit sot e gjejnë veten të pafuqishëm përballë problemeve serioze. Edhe kur marrja e një vendimi është thelbësor për marrëdhëniet, shkruan brightside, përcjell rtv21.tv

5. Ndërhyrja e të afërmve

Problemet me aftësitë e vendimmarrjes i bëjnë njerëzit të duan shpesh të kërkojnë këshilla nga të afërmit e tyre, kështu që ata bëhen lehtësisht një pjesë e madhe e jetës së një çifti dhe fitojnë shumë autoritet në marrëdhënie.

Është e rëndësishme të mbani mend se prindërit dhe miqtë nuk do t’i njohin kurrë partnerët tuaj më mirë se ju.

6. Rrjetet sociale

Përdoruesit e mediave sociale kanë tendencë të ekzagjerojnë postimet e tyre dhe të përpiqen t’i paraqesin marrëdhëniet e tyre në mënyrën më të mirë të mundshme. Por kjo ende ndikon tek ju – ju kemi pritshmëri joreale për jetën tuaj dhe vazhdoni të ngarkojmë fotografi nga momentet më të rëndësishme për të parë qindra njerëz, gjë që vret intimitetin.

Kur ndiheni ziliqarë për jetën e njerëzve të tjerë, është më mirë të mbani mend se çdo marrëdhënie është unike në mënyrën e vet. Dhe kurrë nuk e dini se çfarë fshihet pas skenave të historive të tjera të dashurisë, përcjell rtv21.tv

7. Zakoni për të qenë manipulues

Shumë prej juve kanë shumë frikë se mos lëndohen në marrëdhënie. Pra, në vend që të shprehni emocionet tuaja reale, ju në thelb mendoni se si të krijoni një përgjigjie me tekst që nuk do të tregojë ndjenjat tuaja.

Por kjo, i bën gjërat më të ndërlikuara. Ndoshta të jeni më i qartë për qëllimet tuaja reale do të ishte një zgjedhje më e mirë.

8. Mungesa e guximit për të bërë bisedë të “rrezikshme”

Sasia e madhe e informacionit po qarkullon nëpër mesazhe, por gjërat më të rëndësishme zakonisht mbesin të pashfrytëzuara – veçanërisht ato që mund të çojnë në konfrontime. Njerëzit ka më shumë të ngjarë të distancohen nga partnerët e tyre në vend që të fillojnë një bisedë të rrezikshme, edhe nëse ajo do të thoshte fundi i marrëdhënies.

9. Xhelozia e shkaktuar nga media sociale

Dhjetëra aplikacione ofrojnë mënyra të thjeshta për të mashtruar. Dhe kjo kultivon xhelozinë në një lidhje dhe frikën se mos tradhtohet. Por nëse nuk jeni pothuajse i sigurt se partneri juaj është duke ju mashtruar, një zgjidhje e mirë do të ishte të ndaloni së lexuari shumë veprimet e tyre në internet.7

10. Biseda rreth ish-it

Askush nuk dëshiron të dëgjojë vazhdimisht për gjërat e kaluara të partnerit, por prapë ato marrin shumë hapësirë në jetën tuaj: është e vështirë të mos hasësh në profilin e një ish-i rastësisht dhe të mos kujtosh marrëdhëniet tuaja të mëparshme. Kështu që çiftet mund ta gjejnë veten vazhdimisht duke diskutuar ish të dashurit dhe ish të dashurat e tyre…

11. Fotografi “perfekte” të dashurisë

Mediat sociale duhet të fajësohen për pikëpamjet tuaja të ekzagjeruara të dashurisë dhe imazheve të shtrembëruara të vetvetes: gjithmonë ka presion për të vazhduar me fotografi perfekte që shfaqen në ushqimin tuaj. Njerëzit vazhdojnë të mendojnë se fillimi i çdo marrëdhënie ia vlen vetëm në raste që nuk janë asgjë më pak se perfekte.

12. Ndjekja e vazhdueshme e eksitimit

Filmat dhe kultura pop mbase ju kanë mësuar që dashuria ka të bëjë me një eksitim të pafund dhe një ndjenjë euforie të vazhdueshme. Megjithëse, kjo është më e zakonshme për fillimin e marrëdhënies dhe me kohën, është mirë që gjërat të qetësohen. Pavarësisht kësaj, çiftet moderne kanë tendencë të humbasin durimin dhe besimin e tyre në një lidhje sa më shpejt që ngacmimi pakësohet./21Media