12 ushqimet që nuk është mirë t'i konsumoni natën

12 ushqimet që nuk është mirë t’i konsumoni natën

Nëse dëshironi të keni gjumë të qetë dhe një trup të shëndetshëm, duhet të mendoni mirë se çfarë të konsumoni në darkë.

Duhet mbajtur mend se trupi nuk është në gjendje të tretë ushqime me kalori të lartë natën vonë, si dhe pikante ose plot karbohidrate dhe glukozë.

Çfarë nuk duhet të hani për darkë?

1. Mishi i kuq në çdo formë – rrit nivelin e adrenalinës.

2. Salsiçe, mishi i tymosur – rrit impulset nervore, duke e bërë të pamundur gjumin.

3. Mustarda, salcat – shqetësojnë në gjumë dhe krijojnë urth.

4. Perimet e njelmëta dhe të kripura – është një ushqim i rëndë në stomak.

5. Orizi – përmban niseshte dhe parandalon tretjen.

6. Bishtajoret – janë plot energji, por nuk janë aspak të mira në mbrëmje.

7. Ushqim i shpejtë – ky ushqim nuk është i shëndetshëm gjatë ditës ose gjatë natës.

8. Pasta – rrit seriozisht nivelin e peshës së trupit tuaj.

9. Çokollata – përkeqëson shëndetin e përgjithshëm.

10. Frutat e ëmbla dhe të thata – është e dobishme, por përmban shumë karbohidrate.

11. Arrat – kanë shumë kalori dhe me vaj.

12. Pijet alkoolike dhe ato me kafeinë – mbajnë të zgjuar sistemin nervor, që do të thotë nse uk do të kini gjumë.