Kina me hapa ekstreme për të ndaluar përhapjen e virusit

Kina me hapa ekstreme për të ndaluar përhapjen e virusit

Numri i vdekjeve nga shpërthimi i koronavirusit të Kinës mund të jetë më i lartë se shifrat zyrtare, sepse trupat janë duke u djegur me ngut, siç është pretenduar.

Punëtorët e Krematoriumit në qytetin e Wuhan pretendojnë se trupat po dërgohen nga spitalet pa u shtuar në të dhënat zyrtare.

Kina sot ngriti numrin e vdekjeve në 213, por ka frikë se shifrat janë shumë të ulëta – duke ngjallur pretendime për një mbulim, përcjell rtv21

William Yang, një korrespodent i Azisë Lindore për DW, i tha The Sun se kishte ‘arsye për të qëndruar skeptik në lidhje me atë që Kina ka ndarë me botën’.

Ndërsa ata kanë qenë më transparentë për disa gjëra që lidhen me virusin, ato vazhdojnë të jenë skicuese dhe jo të besueshme në aspekte të tjera“, tha Yang.

Sipas Daily Mail, Kina ka ndërmarrë hapa ekstreme për të ndaluar përhapjen e virusit, përfshirë një karantinë të më shumë se 50 milionë njerëzve në Wuhan dhe provincën përreth Hubei.

Kujtojmë se mbrëmë janë konfirmuar dy rastet e para me koronavirus në Itali, vetëm pak orë pasi Organizata Botërore e Shëndetit e shpalli atë emergjencë globale./21Media