Krasniqi ka thënë se asociacioni i komunave serbe është i afërm më republikën serbska të formuar në Bosnjë

Krasniqi ka thënë se asociacioni i komunave serbe është i afërm më republikën serbska të formuar në Bosnjë

Jakup Krasniqi ka thënë se statusi i asociacioni të komunave ka dalë na kushtetuta e vendit dhe nga pakoja e Ahtisarit dhe se po të donte pala serbe do ta formonte këtë asociacion në bazë të ketyre atëhere kjo variantë do të ishtë pranuar edhe nga partitë e vendit, shkruan rtv21.tv

Mirëpo anëtari i NISMA-s i vuri dyshimet e tij se kjo çështje është diskutuar në Bruksel në dialogun Kosovë -Serbi dhe se me këtë çështje është dashur të merret kushtetuta e vendit.

Krasniqi tha se ka dallime mes asociacionet të komunave me shumice shqiptare me këtë asociacionin që po kërkohet nga serbët dhe se duke marrë parasyshë këtë janë kundër themelimit të asociacionit./21Media