Nëse doni të humbni disa kilogramë, konsumoni këtë lloj ushqimi

Loading...

Nëse doni të humbni disa kilogramë, konsumoni këtë lloj ushqimi

Ushqimi i pasur me fibra bimore jep një sens më të gjatë të ngopjes, ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak, por gjithashtu stimulon humbjen e peshës.

Nëse doni të humbni disa kilogramë, është koha që t’i ktheni bishtajoret në dietën tuaj.

Një studim i kohëve të fundit ka treguar se vetëm një vakt – për shembull 150 gramë bizele, leblebia ose thjerrëza – mund të përshpejtojë procesin e humbjes së peshës çdo ditë.

Studimi kanadez, i udhëhequr nga Russell de Suzo ka zbuluar se konsumimi i këtyre llojeve të ushqimeve të pasura me fibra bimore ul kolesterolit të keq me 5 për qind dhe zvogëlon mundësinë e sëmundjeve të zemrës.

Përveç kësaj, ajo ngop dhe parandalon urinë e papritur që në 90 për qind të rasteve fajësohet për dështimin e dietës.

Në një studim të kryer gjatë 24 viteve në SHBA në 124.086 burra dhe gra, u konfirmua se ushqimet me fibra janë vendimtare për mbajtjen e linjës së duhur trupore, dhe përveç perimeve, në këtë dietë do të të ndihmojnë edhe frutat e tilla si mollë, dardhë dhe manaferrat e egra.