Hyseni thotë se në LDK nuk është përmendur emri për persident

Hyseni thotë se në LDK nuk është përmendur emri për persident

Sonte në emisionin “Argument Plus” të RTV21 i ftuar ishte anëtari i kryesisë së LDK-së, Skender Hyseni.

Hyseni gjatë emisonit tha se Lidhja Demokratike e Kosovës po insiston në parime kurse, Lëvizja Vetëvendosje po insiston në emra.

“Nuk reduktohen gjërat deri në banilitet a do jetë i kënaqur ky ose ai. Nëse doni ndërtimin e parimeve që e drejta e propozimit të presidentit t’i takoj LDK-së po e lëndon pikërisht personalizimi i atij posti pra nuk është LDK-ja ajo, LDK-ja po insiston në parime ndërsa VV-ja në emra, nuk është koha për emra”, tha Hysni. 

Hyseni deklaroi se brenda LDK-së nuk është diskutuar emri për president dhe tregoi një arsye që sipas tij,  emri i Isa Mustafës është përmendur për president.

“Për ta diskredituar si një kandiat potencial dhe kjo është e turpshme“, tha Hyseni.

Ndërkohë, gjatë ditës së sotme janë takuar liderët e dy subjekteve poltike LDK dhe VV por që nuk ka rezultuar me arritje të marrëveshjes. /21Media